Jedna z najbrzydszych kamienic w Szczecinie zmieniła się nie do poznania

Kolumba 60

Była tak zaniedbana, że niewielu dałoby jej szansę na odzyskanie dawnego blasku. Brudne i obdrapane mury, otwory okienne wybite w przypadkowych miejscach, stolarka wołająca o pomstę do nieba. Kamienica przy ul. Kolumba była po prostu brzydka – do tego stopnia, że w swojej brzydocie była jedyna w swoim rodzaju, wręcz ujmująca… do tego jeszcze to różowe okno. I nagle wszystko się zmieniło – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki!

W kamienicy przy ul. Kolumba 60 mieszczą się w większości niewielkie biura i zakłady usługowe. Kiedyś działało tu również biuro meldunkowe. Budynek nigdy nie grzeszył urodą, po prostu pasował do niezbyt atrakcyjnego otoczenia.

Tak kamienica wyglądała w latach 90. XX wieku (zdjęcia: UM Szczecin):

Kolumba 60

Tak prezentuje się w Google Street View (stan na rok 2013):

Kolumba 60

W ostatnich czasach kilka kamienic przy wciąż zaniedbanej ul. Kolumba przeszło zabiegi odmładzająco-upiększające. Przyszła także pora na kamienicę z numerem 60. Wokół budynku pojawiły się rusztowania, a po ich zdjęciu naszym oczom ukazało się coś, czego trudno było się spodziewać. Ceglany kolor elewacji, podkreślone na biało obramowania okien i drzwi, zachowane detale architektoniczne, w miarę możliwości jednolita stolarka okienna – to wszystko sprawiło, że jedna z najbrzydszych kamienic w Szczecinie stała się naprawdę ładna.

Kolumba 60

Kolumba 60

Kolumba 60

Kolumba 60

Prace remontowe jeszcze trwają, jednak już teraz widać, że efekt jest naprawdę imponujący. Jest to kolejny dowód na to, że warto inwestować w remonty starych kamienic i przywracać im dawny blask. Niestety w Szczecinie wiele XIX-wiecznych kamienic (w większości w północnej części miasta), zamiast doczekać się remontu, są przeznaczane do wyburzenia, a w ich miejscu powstają budynki o znikomej wartości architektonicznej… czyli zwykłe blokowiska bez wyrazu. Dobrze, że w przypadku kamienicy przy ul. Kolumba stało się inaczej. Niech będzie ona dobrym przykładem do naśladowania dla innych.

 
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz