Matka nie cuduj… czyli cuda z tiulu

Matka nie cuduj

Pompon z tiulu. Wydawałoby się, coś banalnego i ładnego. Jednak po dokładniejszej analizie może się okazać, że jego zastosowanie może być bardzo różnorodne. Kolorowy pompon może być zarówno oryginalną zabawką jak i bardzo efektownym elementem dekoracyjnym. Samo tworzenie miękkich kuleczek z tiulu jest także bardzo przyjemnym i ciekawym zajęciem – zwłaszcza w czasach ogromnej popularności wyrobów rękodzielniczych. Najlepszym tego przykładem jest mała domowa pracownia “Matka nie cuduj”, w której powstają kolorowe pompony.

Dlaczego właśnie pompony? Dla kogo? W jakim celu? O to postanowiliśmy spytać samą autorkę projektu “Matka nie cuduj”. Magda Strózik, na co dzień pracująca w jednym ze szczecińskich urzędów i szczęśliwa mama półtorarocznego Maksia zdradziła nam kilka tajników swojego hobby.

Magda Stróżik - Matka nie cuduj

“Matka nie cuduj” to dość oryginalna nazwa. Skąd się wzięła?

Pompony to trochę taka moja fanaberia… Kiedy urodził nam się synek, świat stanął na głowie. Wszystko musiało być podporządkowane pod reguły nowego, małego szefa. W tym najmniej oczekiwanym momencie obudziła się we mnie moc twórcza. Sypiając po kilka godzin na dobę, nagle zachciało mi się tworzyć coś z niczego… Mój mąż, patrząc na to wszystko był w lekkim szoku. I wiem, że cisnęło mu się nie raz na usta: “Matka nie cuduj!”.

Dlaczego właśnie pompony?

Pomysł narodził się przy organizacji roczku Maksia. Planowaliśmy zorganizować imprezę w domu. Uważam, że pierwsze urodziny to wyjątkowe wydarzenie dla szkraba poznającego dopiero świat oraz dla jego rodziców, którzy przebrnęli przez niełatwy czas niemowlęcy. Dlatego chciałam, żeby wszystko było jak z obrazka. Pompony z tiulu świetnie sprawdzają się jako ozdoba podczas wydarzenia, ale są na tyle trwałe i uniwersalne, że mogą pozostać jako dekoracja pokoju na stałe. Przewertowałam „pół internetu”, kupiłam mnóstwo tiulu i uczyłam się metodą prób i błędów. A teraz po prostu nie mogę przestać…

Matka nie cuduj

Ile czasu zajmuje wykonanie jednego pompona? Czy jest to trudne zadanie?

To zależy jak duży pompon chcemy zrobić. Zrobienie pompona o średnicy 10 centymetrów zajmuje ok 30-40 minut. Robiąc duże ilości kuleczek możemy dojść do wprawy i z pewnością skrócić czas ich wykonywania.

Na pewno przydadzą się zdolności manualne i cierpliwość. Czasem pompon wymaga precyzyjnego podcięcia. Nie jest łatwo zrobić pompona takiego jak oferują nam profesjonalni dekoratorzy z wieloletnim doświadczeniem, ale wszystko jest kwestią wprawy. Wszystkiego się można nauczyć.

W jakim celu można wykorzystać pompon z tiulu? Czy służy on wyłącznie dekoracji, czy może ich użytkownicy znajdują jakieś specjalne zastosowanie?

W moim domu, poza dekoracją okna, pokoju, imprez okolicznościowych pompony służą za zabawkę dla mojego synka. Wykorzystuje je także jako elementy dekoracyjne do prezentów, na przykład zamiast kokardy na opakowaniu lub jako wisienka na torcie z pieluch. W tym roku pompony zastąpią tradycyjne bombki i będą ozdobą choinki w naszym domu. Korzystają z nich również fotografowie przy sesjach niemowlęcych czy ślubnych.

Matka nie cuduj

Zrobiłaś już trochę pomponów na różne okazje. Która z nich najbardziej utkwiła ci w pamięci?

Najbardziej romantyczne zamówienie jakie zrealizowałam było dla moich znajomych z okazji narodzin synka. Łukasz chciał zrobić niespodziankę dla swojej ukochanej, która wychodziła ze szpitala z ich nowo narodzonym synkiem. Zamówił baner powitalny z niespodzianką w której ukrył łańcuszek dla Marty. Bardzo mi zależało, żeby świeżo upieczona mama była zachwycona. Dostałam informację o tym, że baner z pomponami tak się spodobał, że został umocowany do ściany na stałe. Wykonałam też opaski z różowymi pomponami dla małych i dużych uczestniczek Marszu Różowej Wstążki 2016. Byłam dumna z faktu, że moja energia twórcza została wykorzystana w słusznej sprawie.

Czy masz jakieś szczególne marzenie związane z robieniem pomponów?

Mam mnóstwo marzeń związanych z działalnością cudującej matki. Jednym z nich jest mieć malutkie atelier, w którym przy nastrojowej muzyce będę robić dekoracje, które wywołają uśmiech na twarzach obdarowanych nimi osób.

Matka nie cuduj

Jeżeli nie ubraliście jeszcze choinki, a chcielibyście powiesić na niej oryginalne tiulowe bombki wykonane własnoręcznie przez Magdę, możecie je zdobyć na jarmarku świątecznym, który odbywa się przed centrum handlowym Ster. Zamówienia na pompony można również składać za pośrednictwem strony Matka nie cuduj na Facebooku.

Zdjęcia: Facebook: Matka nie cuduj, Przemysław Budziak 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

3 Responses

  1. Hi Douglas BowmanI am from Vietnam. I think you should read books by Mildred Carter and Eunice D. Ingham. You can search them by using Amazon.com. These books are about Foot Reflexology, which is about finding one spot on your foot and pressing it to make all your pain go away.Why don’t you try going to China for treating your pain by using Chinese way?Best wishes to you.

  2. Brett must be still sour from Romney’s refusal to be interviewed earlier in the race. He did give the impression he was out to play “gotcha.” As for Laura Ingraham, whenever I see her (or Huckabee for that matter) on Fox I can’t change the channel fast enough.

  3. Yeah, that little piece is one of my favourites too.But “drinking the golden water??” I’ve often wondered about the poisonous effect of all that metal–surely it wasn’t “pure” gold.

Dodaj komentarz