Szczecin świeci się coraz mniej…

Iluminacje świąteczne

Szczecin dwa razy z rzędu wygrał ogólnopolski plebiscyt “Świeć się” na najlepszą iluminację świąteczną. Było to w latach 2011-2012. Wtedy rzeczywiście mieliśmy się czym pochwalić. Niestety później nie było już tak pięknie. Krótko mówiąc – było coraz gorzej. Iluminacje były coraz słabsze, a wyniki w głosowaniu internautów coraz gorsze. Można odnieść smutne wrażenie, że po serii zwycięstw spoczęliśmy na laurach.

Jak obecnie świeci się Szczecin? Na pewno nie tak jak trzy czy cztery lata temu. Na ulicach wciąż widzimy te same dekoracje, w coraz mniejszej ilości. Na wielu z nich dobrze widać oznaki upływającego czasu. Kiedyś najpiękniejszy plac w mieście – Jasne Błonia były pięknie oświetlone niemal na całej długości alei platanowych, obecnie toną w ciemnościach i można tam zauważyć zaledwie kilka niedbale zawieszonych łańcuchów świetlnych na przypadkowych drzewach i “nieśmiertelne” łabędzie z fontanną, która wielu mieszkańcom kojarzy się z logo popularnego fast-fooda.

Iluminacje świąteczne

Charakterystyczne chmurki montowane od kilku lat na latarniach na ulicy Krzywoustego obecnie bardziej przypominają czarne gradowe chmury niż radosne śnieżne obłoczki – są brudne, zniszczone, widać także znaczne ubytki. Z wielu dotychczas udekorowanych ulic, iluminacje zniknęły na dobre – zostały przeniesione w inne miejsca w celu uzupełnienia braków. Od wielu lat mówi się także o potrzebie udekorowania tak charakterystycznych i reprezentacyjnych miejsc jak np. Wały Chrobrego. Niestety niewiele się w tej materii dzieje.

Iluminacje świąteczne

Iluminacja świąteczna to oczywiście koszty i wydatek w budżecie miasta. Jednak regularne, coroczne uzupełnianie stanów magazynowych mogłoby okazać się dużo tańsze i skuteczniejsze niż oczekiwanie na moment, gdy będzie trzeba wymienić wszystko i jednorazowo zakupić zupełnie nowe dekoracje dla całego miasta i wydać na to niemałe pieniądze.

Czy w mieście powinny pojawić się nowe dekoracje świąteczne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Sytuację ratują jeszcze sklepy i centra handlowe, które w ramach wzajemnej konkurencji starają się co roku zaskoczyć czymś nowym i inwestują w iluminacje świąteczne. Jednym z przykładów jest zupełnie nowa instalacja przy centrum handlowym na Turzynie, która nie tylko stanowi element dekoracyjny – można także zrobić sobie przy niej zdjęcie i wziąć udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami.

Iluminacja świąteczna - Turzyn

Iluminacja świąteczna - Turzyn

Niestety w tym roku nasze miasto nie ma szans na jakiekolwiek wyróżnienie w popularnym plebiscycie, bo tak naprawdę nie ma się z czym pokazać. Nawet mimo dużego lokalnego patriotyzmu trudno znaleźć powód, dla którego można byłoby zagłosować i zachęcać do głosowania na Szczecin, który z roku na rok świeci się coraz słabiej. Szkoda…

Iluminacje świąteczne 

[Głosów:1    Średnia:1/5]

Dodaj komentarz