Plac Orła Białego zmieni się w planszę do gry

Plac Orła Białego

Tego jeszcze nie było! W najbliższy piątek szczeciński plac Orła Białego zmieni się w wielką planszę do gry – mądrej zabawy związanej z promocją idei przedsiębiorstw społecznych. To wyjątkowe miejsce zmieni się w plan wielkoformatowej, fabularnej, plenerowej gry planszowej „Ścieżki fortuny”.

Gracze rozpoczną przygodę odkrywającą przed nimi ich własne predyspozycje zawodowe, przejdą symboliczną ścieżką „od pucybuta do milionera”. Zasady gry są bajecznie proste – po wejściu na planszę należy odpowiedzieć na 9 pytań i przemieszczać się na kolejne pola na planszy zgodnie z regułami, które na miejscu przybliżą animatorzy. Gdy gracz dojdzie do ostatniego pola gry jego odpowiedzi zostaną zsumowane, a wynik ukaże jakie miejsce pracy do niego najbardziej pasuje – praca etatowa, korporacja, organizacja pozarządowa, własna działalność gospodarcza, a może spółdzielnia socjalna.

Każdy z uczestników po zakończeniu rozgrywki, będzie mógł wziąć udział w „Kole fortuny” i wygrać cenne nagrody.

Gra to świetna forma mądrej zabawy szczególnie dla tych, którzy poszukując swojej ścieżki zawodowej nie znaleźli jeszcze zadowalającego modelu działania. Celem gry obok promocji idei przedsiębiorstw społecznych, ma być zaproszenie uczestników do dyskusji i tym samym obalenia mitów ciążących nad tą formą przedsiębiorczości. Po zakończeniu gry gracze mają możliwość skorzystać z konsultacji i uzyskać bezpośrednią informację o możliwościach założenia przedsiębiorstwa społecznego.

Akcja jest częścią kampanii informacyjnej popularyzującej ekonomię społeczną i w tym roku odbędzie się jeszcze w Gryfinie, Pyrzycach i Stargardzie Szczecińskim.

Wielkoformatowa gra fabularna “Ścieżki fortuny – Socjeta”
Piątek, 4 grudnia 2015, godz. 12.00–15.00 – plac Orła Białego. Wstęp wolny.

Czym jest przedsiębiorstwo społeczne?

Przedsiębiorstwo społeczne w swoich działaniach biznesowych koncentruje się na społecznie użytecznym celu, a zyski, jakie wypracowuje, przeznacza na cele społeczne. Często zatrudnia w swoich szeregach osoby wykluczone społecznie lub też swoje działania nakierowuje na poprawę ich sytuacji. Podstawową formą przedsiębiorstwa społecznego jest spółdzielnia socjalna, której głównym celem jest prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą pracę jej członków i tym samym zawodowa i społeczna ich integracja. Spółdzielnia socjalna nie działa w celu osiągnięcia zysku (tzw. organizacja non-profit). Nie znaczy to, że nie może przynosić zysku, tylko, że ma go przeznaczać na działania społeczne, w tym przede wszystkim na rzecz swoich członków. Spółdzielnie działają bardzo często lokalnie, dostarczając dobra i usługi lokalnym społecznościom. Praca w spółdzielniach socjalnych łączy w sobie cele społeczne i zarobkowe. Pozwala na uzyskiwanie dochodów przez osoby bezrobotne, rozwija ich umiejętności zawodowe oraz pomaga osobom bez pracy w utrzymaniu więzi z lokalną społecznością. Bardzo często może być też miejscem pracy, które dana grupa tworzy sama sobie, w zgodzie ze swoją wyobraźnią i potrzebami, co daje możliwość także młodym ludziom – dopiero kończącym szkoły, na stworzenie własnego miejsca pracy. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz