Kim był August Ludwig Most… poza tym, że był Niemcem?

August Ludwig Most - Holzhof am Dunzig

Kim był August Ludwig Most? Według części szczecińskich radnych był “Niemcem”, co stało się głównym argumentem przeciwko nazwaniu jego imieniem nowego mostu łączącego Łasztownię z Wyspą Grodzką, o co zabiegało szczecińskie Muzeum Narodowe. August Ludwig Most był przede wszystkim wybitnym artystą, dzięki któremu wiemy dziś jak wyglądał XIX-wieczny Szczecin i inne miasta naszego regionu. Był szczecinianinem – tak jak my.

August Ludwig Most urodził się 10 marca 1807 roku w Szczecinie. Kształcił się między innymi w Stargardzie oraz w berlińskiej Akademii Sztuki u profesora Heinricha Lengericha. Mieszkał również w Dreźnie. Pierwszymi dziełami artysty są obrazy przedstawiające dawny Stargard – „Wieże Bramy Młyńskiej” i „Wnętrze kościoła  Mariackiego”. W 1828 roku namalował obraz przedstawiający Zamek Książąt Pomorskich od północnej strony (Schloß Stettin von der Miternachsseite).

August Ludwig Most - Schloß Stettin von der Miternachsseite

W 1834 roku Most powrócił do swojego rodzinnego miasta. W 1841 roku rozpoczął pracę w Gimnazjum Mariackim, gdzie uczył rysunku. W 1847 roku powstał najbardziej znany obraz artysty “Skład drewna nad Duńczycą” (Holzhof am Dunzig), na którym przedstawiona została panorama Szczecina, widziana z miejsca znajdującego się blisko mostu prowadzącego na Wyspę Grodzką.

Port Jachtowy w Szczecinie

W dorobku Mosta, poza obrazami przedstawiającymi architekturę XIX-wiecznego Szczecina, Stargardu i Pyrzyc znalazły się także portrety. Wśród nich są m.in. podobizny szczecińskiego kompozytora Carla Loewego i matematyka Hermanna Grossmanna.

August Ludwig Most zmarł 27 czerwca 1883 roku w Szczecinie. Został pochowany na nieistniejącym już Cmentarzu Grabowskim.

Duża część dzieł Augusta Ludwiga Mosta zaginęła podczas II wojny światowej. Do dnia dzisiejszego zachowało się około 280 obrazów, głównie malarstwo olejne, pejzażowe i portretowe. Znajdują się one m.in. w zbiorach muzeów w Szczecinie i Greiswaldzie.

Szczecin jest miastem o bogatej międzynarodowej historii, w której zapisali się zarówno obywatele Polski jak i innych państw, w których granicach, w różnych czasach znajdowało się nasze miasto. Dlatego dzielenie wybitnych szczecinian na “naszych” i “Niemców” nie powinno mieć miejsca. Bez nich Szczecin nie byłby takim miastem, jakim jest obecnie. Dlatego zasługują na to, aby ich docenić – Hermann Haken ma rondo swojego imienia, Friedrich Ackermann – skwer, Piotr Zaremba – Trasę Zamkową, Helena Majdaniec –  amfiteatr… a August Ludwig Most mógłby mieć swój (nomen omen) most. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz