Wieczór z astronomią w Zalesiu

Egzoplanety - kosmiczne zoo

12 grudnia miłośnicy astronomii będą mieli okazję spotkać się w wyjątkowym miejscu, niedaleko od Szczecina, ale z dala od miejskiego zgiełku, żeby posłuchać ciekawych prelekcji na temat czegoś, co znajduje się bardzo daleko, czyli planet pozasłonecznych. Będzie to spotkanie dla pasjonatów w różnym wieku – zarówno dorosłych jak i dzieci.

Tematem przewodnim wydarzenia pod hasłem “Egzoplanety – kosmiczne zoo” będą planety pozasłoneczne. Wieczór obfitował będzie w atrakcje dla pasjonatów astronomii niezależnie od wieku. Od warsztatów plastycznych dla dzieci, przez zabawy grawitacją z wykorzystaniem aplikacji Universe Sandbox, do wykładów o najciekawszych plantach pozasłonecznych i sposobach ich wykrywania, zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorskich.

Gościem specjalnym wieczoru będzie prof. Ewa Szuszkiewicz, która wygłosi prelekcję na temat astrobiologii. Po prezentacjach przeprowadzone zostaną obserwacje, m.in. przez jeden z największych amatorskich teleskopów w Polsce – Sowa. Jeśli warunki pogodowe pozwolą zobaczymy najciekawsze obiekty zimowego nieba, np. Wielką Mgławicę w Orionie czy Galaktykę Andromedy.

Wykłady i prezentacje:|

Marcin Biskupski – „Budujemy własny układ planetarny” – interaktywna prezentacja
Tadeusz Smela – „Metody poszukiwań planet pozasłoczecznych i osiągnięcia polskich naukowców”
Radosław Iżak – „Najciekawsze odkryte dotąd planety pozasłoneczne”

Wykład specjalny:

prof. Ewa Szuszkiewicz – „W poszukiwaniu nadających się do zamieszkania planet”

W trakcie wykładów:

Gwiazdozbiory i planety na wyciągnięcie ręki – warsztaty plastyczne dla najmłodszych
Obserwacje największym amatorskim teleskopem w Polsce – Sowa.

Spotkanie odbędzie się w Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Zalesiu 12 grudnia 2015 r. o godz. 16.00. Wstęp na warsztaty: 5 zł/os.

Dojazd do Zalesia ze Szczecina: http://bit.ly/1RXehqz

Więcej informacji o wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/507793709399392/

Organizatorzy: PTMA Szczecin, TOEE Zalesie. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz