Jak rozsądnie planować wydatki na święta?

Iluminacja świąteczna - Ster

Szał świątecznych zakupów zaczyna się już zwykle na początku listopada, zaraz po dniu Wszystkich Świętych. Znicze zostają zastąpione dekoracjami bożonarodzeniowymi, choinkami, stroikami i upominkami. W sklepach, galeriach handlowych i wokół nich pojawiają się iluminacje świąteczne – wszystko po to, aby wprowadzić klientów w odpowiedni klimat i zachęcić do wydania jak największej ilości pieniędzy.

Szczecińskie galerie handlowe już od kilku tygodni zachęcają do zakupów świątecznymi dekoracjami, bożonarodzeniowym asortymentem oraz licznymi promocjami. Można już zauważyć wzmożony ruch w sklepach. A to dopiero początek, do Bożego Narodzenia został jeszcze cały miesiąc, więc wszystko jeszcze przed nami. Średnio na święta wydamy w tym roku około 1200 złotych, czyli około 100 złotych więcej niż w roku ubiegłym. Co zrobić, aby wydać jak najmniej pieniędzy i uniknąć po świętach sytuacji, że wiele zakupów okazało się zbędnych?

Iluminacja świąteczna - Turzyn

Okazuje się że dobrym sposobem na udane świąteczne zakupy jest wybór odpowiedniego podejścia i konsekwentne trzymanie się wytyczonych zasad. Wyróżniamy trzy podejścia: spontaniczne, taktyczne oraz strategiczne.

Podejście spontaniczne to takie, którego powinniśmy unikać, jednak niestety najczęściej się z nim spotykamy. Idąc na zakupy do galerii handlowej ulegamy świątecznej atmosferze, łapiemy się na promocje, kupujemy wszystko “jak leci”. Nie kontrolujemy naszych wydatków i często zdarza się, że zaciągamy kredyty, które spłacamy jeszcze przez wiele kolejnych miesięcy. Po świętach okazuje się często, że duża część zakupionych rzeczy jest zupełnie nieprzydatna, prezenty są nieprzemyślane, a niewykorzystane jedzenie ląduje na śmietniku.

Iluminacja świąteczna - Ster

W przypadku, gdy do świąt zostało już niewiele czasu, czyli maksymalnie kilka tygodni, bardzo skuteczne okazuje się podejście taktyczne. Po pierwsze – nie róbmy zakupów na ostatnią chwilę, na kilka dni przed świętami. Wówczas unikniemy tłoku, niepotrzebnego stresu i przede wszystkim nie przepłacimy z powodu zakupów robionych w pośpiechu.

Najwięcej pieniędzy wydajemy na prezenty, dlatego ustalmy z wyprzedzeniem przybliżoną kwotę wydatków na prezenty – możemy to zrobić na przykład przez losowanie prezentów dla dorosłych członków rodziny – każdy dostanie tylko jeden, ale porządny i przemyślany prezent. Dobrym sposobem na oszczędzenie pieniędzy jest zabieranie na zakupy tylko gotówki, w takiej ilości jaką możemy wydać. Unikajmy kart kredytowych – brak widocznego limitu uruchamia naszą wyobraźnię i sprawia, że wydajemy więcej.

Jeżeli to możliwe, róbmy zakupy przez internet, zwłaszcza kupując prezenty – unikajmy wielkich sklepów, a gdy już musimy, wybierajmy je przede wszystkim w celu zakupów spożywczych. Korzystajmy z małych osiedlowych sklepików, bazarów, gdzie dostaniemy dobry towar i z pewnością zostaniemy obsłużeni lepiej niż w hipermarkecie, gdzie jesteśmy jedynie elementem anonimowego wielotysięcznego tłumu. Zakupy w internecie mają tę zaletę, że są bardziej przemyślane. Dokonujmy ich jednak z odpowiednim wyprzedzeniem, żeby przesyłka dotarła na czas. Mamy jeszcze listopad, więc jest to odpowiedni moment. 27 listopada w wielu sklepach – przede wszystkim internetowych, obchodzony jest “czarny piątek” (wywodzący się z amerykańskiego “black friday”) – dzień, w którym wiele towarów można kupić w okazyjnej cenie. “Black friday” zapowiada również wiele szczecińskich sklepów, zwłaszcza te należące do dużych sieci, jednak czy warto tracić czas w kolejkach? 1 grudnia wiele sklepów internetowych organizuje dzień darmowej dostawy, dzięki czemu możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy i mamy jeszcze gwarancję, że zamówione prezenty zostaną dostarczone na czas. Warto z tego skorzystać.

Iluminacja świąteczna - Turzyn

Jest jeszcze jedno podejście do świątecznych zakupów – podejście strategiczne. Jednak teraz jest już za późno, aby z niego skorzystać. Warto się nad nim zastanowić, planując przyszłoroczne zakupy świąteczne. Jeśli wydatki świąteczne wynoszą około 1200 złotych, warto już od stycznia zacząć odkładać na przykład po kilkadziesiąt lub 100 złotych, aby mieć rezerwę na święta i nie zastanawiać się, skąd wziąć pieniądze na zakupy.

Dosłownie dzień po świętach organizowane są wyprzedaże ozdób choinkowych. Zamiast wydawać w grudniu spore kwoty, warto kupić bombki, lampki choinkowe czy łańcuchy z rocznym wyprzedzeniem – nawet za mniej niż połowę ceny. Warto też odpowiednio wcześniej pomyśleć o prezentach – możemy przecież kupić je nawet kilka miesięcy wcześniej, korzystając z licznych zniżek, promocji lub wyprzedaży.

Przemyślane zaplanowanie bożonarodzeniowych zakupów może okazac się bardzo owocne w skutkach. Po podliczeniu wszystkich rachunków może okazać się, że kosztowały nas one nawet o kilkaset złotych mniej, niż w przypadku spontanicznych i nieprzemyślanych zakupów. Za zaoszczędzone pieniądze możemy wybrać się na poświąteczną wycieczkę na narty… albo wydać na inne przyjemności.

Ile planujesz wydać pieniędzy na święta Bożego Narodzenia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Iluminacja świąteczna - Galaxy 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz