Jesienna wyprawa nad jezioro Świdwie

Jezioro Świdwie

Korzystając z pięknej jesiennej pogody, warto wybrać się na wycieczkę w okolice Szczecina i odpocząć od miejskiego zgiełku w otoczeniu przyrody. Jednym z miejsc wartych odwiedzenia jest rezerwat przyrody nad jeziorem Świdwie.

Jezioro Świdwie znajduje się około 20 kilometrów od pętli tramwajowej na Głębokim. Jest to idealne miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku wielkiego miasta, wyciszyć się i obcować z przyrodą. Można tam dojechać rowerem – prawie całą trasę pokonujemy bezpiecznymi szlakami rowerowymi, a także samochodem, gdyż na miejscu znajduje się parking. Dojazd jest bardzo prosty. Jadąc od Głębokiego w kierunku Polic, w Tanowie odbijamy w lewo w kierunku Dobieszczyna, dojeżdżamy do wsi Podbrzezie, gdzie skręcamy w lewo i boczną drogą wśród pól i łąk dojeżdżamy na miejsce.

Na miejscu znajduje się niewielki parking, plac na którym możemy rozpalić grilla i odpocząć. Po pokonaniu kilkudziesięciu metrów dochodzimy do wieży widokowej, z której możemy podziwiać jezioro i jego okolice.

Jezioro Świdwie

Rezerwat Ptactwa Świdwie jest unikatowym w skali europejskiej rezerwatem ptactwa wodnego i błotnego. Obejmuje jezioro Świdwie i podmokłe tereny znajdujące się wokół niego, do których zaliczają się bagniska, torfowiska niskie i trzcinowiska. Znajduje się tutaj wiele gatunków ptaków, m.in. żurawie, wilgi, błotniaki, strumieniówki, derkacze, gęsi, bataliony, chruściele i wiele innych. W okresie lęgowym przebywa tutaj ponad 160 gatunków ptaków. Znajduje się tutaj również terytorium łowieckie bielika. Świdwie jest także ważnym żerowiskiem i miejscem odpoczynku ptaków na trasie ich wędrówek.

Jezioro Świdwie

Jezioro Świdwie

 
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz