Folkowa alternatywa w Domku Grabarza

Sutari - fot. Aleksandra Gronowska

Jedna z najbardziej rozchwytywanych polskich grup folkowych, wrocławskie trio Sutari wystąpi w szczecińskim Domku Grabarza w sobotę 21 listopada. Tego samego wieczora zaprezentują się także reprezentanci portowego miasta, zespół Marry No Wane.

Sutari to siła trzech kobiecych głosów i bogatej wyobraźni muzycznej. Eksperymentują z brzmieniami, wplatając w śpiew różnorodne techniki wydobywania dźwięków, od mocnego ludowego śpiewania po miękki słowiański soul. Dopełniają to instrumenty, niekiedy mocno niekonwencjonalne, jak tarka, mikser kuchenny, klucze czy wanna wypełniona wodą. Muzyka zespołu powstaje w oparciu o ludowe pieśni polskie, litewskie, a także własne kompozycje. Zachowując styl, temperament, melodykę, rytm, a przede wszystkim treść tradycyjnych pieśni, trio wydobywa z nich współczesne elementy, brzmienia i interpretacje. Od takiej strony Sutari dało się poznać na swojej debiutanckiej płycie „Wiano” z 2014 roku – „To pozycja wyjątkowa, potwierdzająca nie tylko olbrzymi potencjał jaki tkwi w zespole, ale będąca też świadectwem, że ludowe źródła dzieli od współczesnej awangardy tylko jeden krok” – pisał o krążku Jakub Winerowicz (tegoslucham.pl). W tym roku Sutari wystąpiło na OFF Festivalu, a podczas wizyty w Katowicach sesję live z zespołem zarejestrowała ekipa kultowej stacji radiowej z Seattle, KEXP.

Jako pierwszy tego dnia wystąpią Marry No Wane.  To szczeciński zespół założony przez rodzeństwo Aleksandrę i Piotra Nykowskich. Oboje komponują, Aleksandra pisze teksty, śpiewa i gra na akordeonie, Piotr jest gitarzystą basowym. Od 2013 r. zespół pracuje w kwartecie, który uzupełniają: Stella Karalis – skrzypaczka oraz grający na instrumentach perkusyjnych Marcin Styborski. Kwartet prezentuje liryczną mieszankę poezji śpiewanej, indie folku i alternatywy. Jak deklarują muzycy, to muzyka w sam raz na listopadowe wieczory.

Koncert będzie 30 odsłoną cyklu koncertowego Tego Słucham, organizowanego przez portal TegoSlucham.pl oraz Klub Storrady.

Sutari + Marry No Wane
Sobota 21 listopada, godz. 21.00
Domek Grabarza, ul. Storrady 2 / Szczecin
Bilety: 15 pln

Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1638813546387703 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz