Chyba nie taka “Fryga” straszna jak ją hejtują…

Fryga na pl. Zamenhofa

W czwartkowy wieczór, na placu Zamenhofa odbyło się oficjalne odsłonięcie budzącej ostatnio sporo kontrowersji rzeźby “Fryga” autorstwa Maurycego Gomulickiego.

Rzeźba ma kształt dziecięcej zabawki, stąd jej nazwa. Składa się z żółtych i czerwonych pierścieni. Znajdująca się na środku placu konstrukcja waży 7,5 tony i jest wysoka na 7 metrów.

Chociaż w zamyśle artysty “Fryga” miała budzić pozytywne wrażenie, od samego początku spotkała się z falą ostrej krytyki w internecie. Okazało się jednak, że na żywo reakcje osób uczestniczących w otwarciu jak i przypadkowych przechodniów były bardziej pozytywne, niż te w świecie wirtualnym. Ludzie zatrzymywali się, oglądali, komentowali i robili zdjęcia. Jednak ostateczną opinię mieszkańców Szczecina oraz turystów na temat “Frygi” będzie można poznać dopiero za jakiś czas, gdy opadną emocje i wtopi się ona nieco w krajobraz placu Zamenhofa.

Fryga na pl. Zamenhofa

“Fryga” jest pierwszym z elementów większego projektu organizowanego przez 13 Muz, w ramach którego co roku jeden z artystów uczestniczących w festiwalu inSPIRACJE zostawiałby w Szczecinie jedną ze swoich prac.

Maurycy Gomulicki to polski artysta grafik, fotograf, a także autor instalacji plastycznych i krótkich form filmowych. Wśród jego dokonań znajdują się m.in.: sieć różowych sex-shopów w Meksyku, różowy “Obelisk” w Poznaniu, “Bąbelki” w Warszawie i “Cycki” w Sopocie.

 
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz