Średniowieczny skarb wśród magazynów i hurtowni

Kościółek na Świerczewie

Ulica Świerczewska, kiedyś jedna z trzech części ulicy Kordeckiego, znana jest przede wszystkim z nierównej brukowanej nawierzchni, przecinających ją nieczynnych torów kolejowych i niezliczonej ilości hurtowni materiałów budowlanych, sanitarnych itp. Tylko nieliczni wiedzą, że znajduje się tam liczący sobie blisko 500 lat zabytek o ciekawej historii.

Niepozornie wyglądający budynek ze spadzistym dachem i ceglano-kamiennych ścianach, znajdujący się w głębi ogrodzonego terenu, pomiędzy licznymi hurtowniami skupem złomu, na pierwszy rzut oka nie przedstawia żadnej wartości. Tak naprawdę jest to wpisany do rejestru zabytków, XV-wieczny wiejski kościółek.

Kościół świętej Katarzyny został zbudowany w na początku XV wieku z cegły i kamieni granitowych. Jeszcze w XV wieku zmieniono jego patrona na świętych Piotra i Pawła. Po 1534 roku przejęli go protestanci. Na początku XVII wieku kościół uległ zniszczeniu. W 1696 roku został odbudowany i ponownie jego patronką stała się św. Katarzyna.

Budynek nie zawsze pełnił funkcję sakralną. W XIX i na początku XX wieku pełnił on funkcję szpitala i magazynu. W 1918 roku ponownie stał się kościołem i był nim do 1945 roku, gdy uległ zniszczeniu wskutek działań wojennych.

Kościółek na Świerczewie

Po II wojnie światowej kościółek został odbudowany, jednak ponownie zmieniła się jego funkcja. Do początku lat 90. roku znajdował się tutaj magazyn. Obecnie budowla jest prowizorycznie zabezpieczona i popada w coraz większą ruinę. Dookoła walają się śmieci, obok znajduje się parking dla ciężarówek, nie do końca załatany dach sprawia wrażenie jakby za chwilę miał się rozpaść, wejścia do środka strzeże zardzewiała krata. Wszystko sprawia nieco przygnębiające wrażenie.

Miejmy nadzieję, że zabytkowy kościółek wkrótce doczeka lepszych czasów i znajdzie dobrego gospodarza, który przywróci mu dawny blask.

Kościółek na Świerczewie

Kościółek na Świerczewie

Informacje i zdjęcie archiwalne: Internetowa Encyklopedia Pomorza Zachodniego
 
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz