Fryga jak kebab, szaszłyk… albo tęcza

Fryga i tęcza

Jeszcze nie powstała, jej oficjalne odsłonięcie odbędzie się dopiero za dwa tygodnie, a już budzi kontrowersje. Mowa o rzeźbie “Fryga” autorstwa Maurycego Gomulickiego, która stanie na środku placu Zamenhofa.

“Fryga” to siedmiometrowa instalacja o wadze 7,5 tony, wykonana z barwionego polimerobetonu. Projekt jest realizowany przez 13 Muz we współpracy z miastem, w ramach festiwalu inSPIRACJE. Kolejne rzeźby mają pojawiać się w przestrzeni miasta w przy okazji kolejnych edycji festiwalu.

Fryga

Fryga

Fryga

Rzeźba, która w zamyśle ma przedstawiać wirującego bączka, już budzi wśród mieszkańców różne skojarzenia, m.in. z szaszłykiem lub kebabem. Są też tacy, którzy woleliby w tym miejscu pomnik szczecińskiego pasztecika. “Fryga” ma zarówno swoich zwolenników, którzy twierdzą, że będzie to ciekawy pozytywny akcent, wnoszący odrobinę koloru, a także zagorzałych przeciwników, którzy już urządzają protesty na Facebooku.

Fryga jako szaszłyk

Fryga jako kebab

Fryga jako pasztecik

“Fryga” ma sporo wspólnego z nieistniejącą już warszawską tęczą z placu Zbawiciela. Lokalizacja jest podobna – zarówno w jednym jak i drugim przypadku jest to środek placu otoczonego kamienicami. Charakter miejsca jest również zbliżony – plac Zamenhofa, deptak Bogusława i okolice to największa szczecińska “mekka hipsterów”, podobnie jak warszawski “Zbawix”. Oba projekty od samego początku budzą kontrowersje i mają tyle samo zwolenników co przeciwników. Tylko czekać, aż ktoś nadgorliwy dopatrzy się w kolorowym bączków elementów “homo-gender-lewackich”. Jest tylko jeden problem… w odróżnieniu od tęczy ze “Zbawixu”, szczecińska fryga wykonana jest z niepalnego surowca.

Plac Zbawiciela

Co sądzisz o rzeźbie "Fryga" na pl. Zamenhofa?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
 
[Głosów:0    Średnia:0/5]

One Response

  1. Fryga nie budzi kontrowersji – budzi sprzeciw !!!

Dodaj komentarz