Uroczysko Mosty, czyli tajemnicze wiadukty w sercu Puszczy Bukowej

Uroczysko Mosty

Most lub wiadukt służy najczęściej do przemieszczania się przez rzekę, tory kolejowe lub drogę. A do czego mogą służyć solidne żelbetowe konstrukcje mostowe w środku lasu, do których nie dochodzi żadna droga i które prowadzą donikąd? Takie tajemnicze budowle można znaleźć w samym sercu Puszczy Bukowej.
Uroczysko Mosty

Spacerując po lesie, nagle wyrasta nam na drodze fragment żelbetowego wiaduktu, co może spowodować spore zdziwienie. Okazuje się, że to nie jedyny taki obiekt w okolicy, bo kilkadziesiąt metrów dalej znajdują się dwa kolejne, jednak niepasujące do siebie – położone wobec siebie w taki sposób, że nie mogły łączyć się jedną drogą – już nieistniejącą lub nigdy nie wybudowaną. Niekompletne, pozbawione wielu elementów, kończące się w połowie przęsła, mocno nadgryzione zębem czasu. Poza tym każdy z nich jest zupełnie inny. Trzy konstrukcje mostowe to pozostałości po tajnym poligonie, który powstał najprawdopodobniej w latach trzydziestych XX wieku i przed II wojną światową służył armii niemieckiej do szkolenia wojsk saperskich.

Uroczysko Mosty

Uroczysko Mosty

Dzięki tym budowlom miejsce to otrzymało nazwę Uroczysko Mosty. Poza fragmentami wiaduktów można tu również znaleźć inne murowane lub betonowe obiekty, fragmenty dróg o różnych nawierzchniach, pozostałości wyrobiska i nasypu.

Uroczysko Mosty znajduje się niedaleko Żydowiec, w sąsiedztwie strzelnicy znajdującej się w lesie, za autostradą A6.

Uroczysko Mosty

Uroczysko Mosty

 
[Głosów:1    Średnia:1/5]

Dodaj komentarz