Wieża węglowa na Pomorzanach – zapomniana perełka architektury przemysłowej

Wieża węglowa na Pomorzanach

Ta charakterystyczna budowla jest widoczna z wielu miejsc w Szczecinie, z okolic dworca, Trasy Zamkowej, od strony Odry. Charakterystyczna 44-metrowa wieża węglowa na Pomorzanach na stałe wpisała się w krajobraz tej przemysłowej części miasta. I chociaż od wielu lat popada w ruinę, wciąż zachwyca swoją niebanalną architekturą.

Wieża powstała podczas modernizacji gazowni w 1925 roku w miejscu dawnych spichlerzy i była jedną z pierwszych budowli w Europie wybudowanych w technologii żelbetowej. Służyła do rozładunku i dystrybucji węgla w gazowni na Pomorzanach. Obiekt przetrwał II wojnę światową i jeszcze w latach 70. był wykorzystywany przy produkcji koksu. Od ponad 30 lat wieża jest wyłączona z użytku.

Wieża węglowa na Pomorzanach

Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku pojawił się pomysł rewitalizacji zabytkowej budowli i stworzenia tutaj międzynarodowego centrum młodych twórców kultury, nauki i sztuki. Miała tu powstać m.in. pracownia dla młodych inżynierów, architektów i projektantów oraz miejsce pracy, spotkań i dyskusji dla młodych artystów. Z niewiadomych przyczyn plany nie zostały zrealizowane do dnia dzisiejszego, a charakterystyczny “drapacz chmur” popada w coraz większą ruinę, stojąc wśród znajdujących się tutaj garaży, magazynów, hurtowni i zakładów usługowych.

Jak długo jeszcze?

Wieża węglowa na Pomorzanach

Wieża węglowa na Pomorzanach

Wieża węglowa na Pomorzanach

Zdjęcia: G. Kluczyński
Zdjęcie archiwalne: sedina.pl 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz