Nowe Warpno – miasteczko (prawie) na końcu Polski

Nowe Warpno

Nowe Warpno, niewielkie miasteczko położone około 50 kilometrów od Szczecina, jest częstym celem weekendowo-wakacyjnych wycieczek. Celem – dosłownie, bo znajduje się na końcu drogi prowadzącej na północ od miasta. Dalej można poruszać się wyłącznie wpław przez Zalew Szczeciński.

Miasto jest położone Półwyspie Nowowarpieńskim, który oddziela Jezioro Nowowarpieńskie od Zatoki Nowowarpieńskiej, będącej częścią Zalewu Szczecińskiego.

Nowe Warpno

Nowe Warpno

W centrum Nowego Warpna, na rynku znajduje się zabytkowy ratusz z XVII wieku o konstrukcji ryglowej. Otoczony jest charakterystycznymi kamieniczkami, które nadają temu miejscu specyficznego klimatu. Nieopodal znajduje się XV-wieczny kościół pw. Wniebowzięcia NMP o gotyckiej architekturze i barokowym wyposażeniu. Wokół miasta, wzdłuż brzegu znajduje się promenada z Aleją Żeglarzy, portem jachtowym, przystanią dla statków białej floty oraz wieżą widokową, z której roztacza się piękny widok na Zalew Szczeciński.

Nowe Warpno

Nowe Warpno

Nowe Warpno

Niedaleko centrum, w dzielnicy Karszno, znajduje się zabytkowy pałac oraz niewielki kościół św. Huberta. Nieco dalej znajduje się niewielka osada Podgrodzie, znana z działającej tutaj w latach 1952-1964 “Republiki Dziecięcej” – pierwszego w Polsce i czwartego na świecie mini-państewka zarządzanego wyłącznie przez młodzież.

Ze względu na swoje charakterystyczne położenie, otaczającą przyrodę oraz zabytki, Nowe Warpno jest chętnie odwiedzane przez turystów. Nocleg można znaleźć w okolicznych ośrodkach wypoczynkowych oraz gospodarstwach agroturystycznych. Latem można wypocząć na plaży znajdującej się nad jeziorem. Jest to również świetne miejsce do podziwiania malowniczych zachodów słońca.

Nowe Warpno

Nowe Warpno

 
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz