Śródmieście ma szansę na pozytywne zmiany

ul. Boh. Getta Warszawskiego

Od kilku lat można zauważyć, że szczecińskie Śródmieście coraz bardziej pięknieje. Jednak proces ten odbywa się dość wybiórczo. Pięknieją zabytkowe XIX-wieczne kamienice, a nawet całe kwartały. Niestety nie można tego powiedzieć o ulicach, przy których one się znajdują. Jest jednak szansa na zmiany.

Elewacje ponad stuletnich kamienic odzyskują dawny blask, dzięki działaniom wspólnot mieszkaniowych. Ma to również często miejsce dzięki zjawisku “sąsiedzkiej zazdrości”. Gdy z jednej z kamienic znikają rusztowania, po krótkim czasie przy sąsiedniej pojawiają się nowe – i tym sposobem całe pierzeje, a nawet kwartały zmieniają swoje oblicze. Niestety nie można tego powiedzieć o ulicach, przy których te kamienice się znajdują. Nierówne i dziurawe jezdnie, połamane chodniki, zastawione w większej części samochodami, brak jakiejkolwiek zieleni i elementów małej architektury sprawiają, że wszystko jest jakieś niespójne i niekompletne – zwłaszcza na ulicach znajdujących się poza głównymi ciągami komunikacyjnymi. Zamiast służyć mieszkańcom i cieszyć ich oczy, stanowią smutną wizytówkę Śródmieścia. A powinno być zupełnie inaczej. W wielu miastach takie ulice są oazami zieleni i przyjaznym dla mieszkańców miejscem spotkań. Ostatnio bardzo popularne stały się tzw. woonerfy, czyli ulice pełniące rolę miejskich dziedzińców – gdzie ruch samochodowy jest ograniczony, można usiąść na ławce, w kawiarnianym ogródku lub w cieniu licznie rosnących drzew.

Pomysł na ulepszenie szczecińskiego Śródmieścia narodził się w Radzie Osiedla Śródmieście Zachód, a do zmian została wytypowana część miasta ograniczona ulicami Piastów, Wojska Polskiego i Krzywoustego. To właśnie tam można zauważyć największy przyrost remontowanych elewacji kamienic. Tam również zostało poddane rewitalizacji całe wnętrze kwartału, gdzie w miejscu mało atrakcyjnych oficyn powstały piękne mieszkania. Jako pierwsze, modernizacji mają zostać poddane ulice Małkowskiego i Bohaterów Getta Warszawskiego. Odnowionych kamienic jest tam coraz więcej, ruch samochodowy jest raczej znikomy, jednak spacer po nierównym chodniku, wśród samochodów zaparkowanych prawie pod ścianami budynków do najprzyjemniejszych nie należy.

ul. Boh. Getta Warszawskiego

ul. Boh. Getta Warszawskiego

W planach na najbliższą przyszłość jest nowa organizacja ruchu umożliwiająca zarówno wygodny przejazd, parkowanie, jak i poruszanie się pieszo. Ograniczona prędkość, ruch jednokierunkowy i wyniesione skrzyżowania mają na celu poprawę bezpieczeństwa. Nowym i niezwykle istotnym elementem jest zieleń, której obecnie prawie tu nie ma. Wzdłuż ulic mają zostać posadzone drzewa. Ponadto planowane są takie elementy małej architektury jak ławki, kosze na śmieci czy stojaki rowerowe, których tutaj brakuje. Są to z pozoru drobne zmiany, nie wymagające ogromnych nakładów finansowych, jednak mogące sprawić, że te dotychczas nieco zapomniane ulice, zyskają nowy wygląd na europejskim poziomie i w niczym nie będą ustępować tym, które znamy np. z Berlina.

ul. Małkowskiego

ul. Małkowskiego

ul. Małkowskiego

Pierwsza ogólna koncepcja planowanych zmian jest już gotowa. Według zapewnień Macieja Sikorskiego z Rady Osiedla Śródmieście Zachód, wciąż trwają intensywne prace nad projektem dla całego obszaru, który ma być gotowy do końca sierpnia. Wtedy pojawią się również graficzne wizualizacje planowanych zmian. Kolejny etap to przekonanie miejskich urzędników o słuszności projektu – i to może się okazać najtrudniejszym zadaniem. Jeżeli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze efekty będzie można zobaczyć w przyszłym roku.

O postępach prac można dowiedzieć się na bieżąco z fanpage Rady Osiedla Śródmieście Zachód na Facebooku.

ul. Bohaterów Getta Warszawskiego - koncepcja

ul. Bohaterów Getta Warszawskiego - koncepcja

ul. Małkowskiego - koncepcja

ul. Małkowskiego - koncepcja

Zdjęcia: G.Kluczyński / Mapki: Rada Osiedla Śródmieście Zachód

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz