“Co by tu jeszcze spieprzyć…”, czyli remont szczecińskiego dworca PKP

Dworzec PKP Szczecin Główny

Krótki termin na realizację, brak konkretnej wizji i projekt, który spotkał się z dużą krytyką – remont szczecińskiego dworca PKP od samego początku budzi wiele emocji wśród szczecinian. Możemy już zobaczyć pierwsze efekty inwestycji, niestety opinie nie są zbyt pochlebne. Można nawet śmiało powiedzieć, że nie jest dobrze… a wręcz, że jest źle.

Najwięcej kontrowersji budzi ceglany mur oporowy, który po renowacji wygląda zdecydowanie gorzej niż przed jej rozpoczęciem. Mieszanka starej i nowej cegły, w różnych kolorach i odcieniach, często niedokładnie oczyszczonej z brudu, wygląda po prostu fatalnie. Lepiej od tego muru wyglądają nawet odkopane niedawno na Podzamczu stare fundamenty zburzonych kamienic. Ale zdaniem inwestora, czyli Polskich Kolei Państwowych oraz wykonawcy wszystko jest w porządku. Opinię tę początkowo podzielały miejskie służby konserwatorskie, ale po medialnej burzy, która rozpętała się po odsłonięciu muru, stanowisko Miejskiego Konserwatora Zabytków uległo zmianie. Najbardziej kuriozalna w tym wszystkim jest wypowiedź pani architekt odpowiedzialnej za remont, która uspokajała na antenie Radia Szczecin, że oczyszczona ceglana ściana musi się wybrudzić i wtedy będzie wyglądała dobrze. Co jednak ostatecznie stanie się z oszpeconym zabytkowym murem, na razie nie wiadomo.

Dworzec PKP Szczecin Główny

Z dość sporą krytyką spotkał się również efekt prac przy peronie 4. Wiata, która nijak ma się wyglądem do pozostałej części dworca, “dosztukowane” zejście z kładki, czy wątpliwej urody skrzynki elektryczne – to tylko część tego, co nie podoba się mieszkańcom.

Dworzec PKP Szczecin Główny

Dworzec PKP Szczecin Główny

Warto dodać, że do końca modernizacji dworca zostały zaledwie 4 miesiące, a pracy jest jeszcze bardzo dużo. Od strony ulicy Kolumba widać dopiero zalążki nowego budynku dworca, który zostanie połączony kładką z ulicą Owocową i peronami 2 i 3. Kładki jeszcze nie ma. Na remont czeka także peron 1 – pojawiły się już wątpliwości, czy efekt nie będzie podobny jak na peronie 4.

Dworzec PKP Szczecin Główny

Przebudowa dworca Szczecin Główny jest żywym przykładem, potwierdzającym stare przysłowie, że “pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł”. Inwestycja za ponad 100 milionów złotych, wykonana pod presją czasu, bez całościowej koncepcji, na zasadzie łatania dziur, może przez wiele lat odbijać nam się nieprzyjemną czkawką…

Jak oceniasz pierwsze efekty remontu szczecińskiego dworca PKP?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
 
[Głosów:0    Średnia:0/5]

One Response

  1. Zajrzałam na ten artykuł tuż po przejrzeniu artykułu o rozstrzelaniu architekta w Korei… 🙂 🙂 🙂

Dodaj komentarz