Ulica Mariana Jurczyka – kolejny “szczególnie uzasadniony przypadek”

Ulica Mariana Jurczyka

Wraca temat zmiany nazwy ulicy Obrońców Stalingradu i nadania jej imienia Mariana Jurczyka, zmarłego w grudniu ubiegłego roku prezydenta Szczecina. Pomysł od samego początku budzi wiele kontrowersji.

Wniosek o zmianę nazwy ulicy został złożony przez Stowarzyszenie Grudzień 70 – Styczeń 71 i poparty przez Solidarność Pomorza Zachodniego. Radni z komisji bezpieczeństwa publicznego i samorządności zdecydowali, że głosowanie w tej sprawie odbędzie się w lipcu.

Komentarze internautów na temat nowego patrona są skrajnie różne, podobnie jak to miało miejsce za życia Mariana Jurczyka. Jedni pochwalają jego zasługi w czasach walki o wolność, inni wytykają mu to, że współpracował z SB i był najgorszym prezydentem, który zatrzymał rozwój Szczecina i naraził miasto na ogromne straty. Przeważają jednak opinie sprzeciwiające się zmianie nazwy.

Inna rzecz to koszty zmiany nazwy. Wymiana dowodów osobistych, praw jazdy i innych dokumentów związanych np. z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jest to ulica w ścisłym centrum, gdzie mieszka dużo osób i działa sporo firm. Koszty związane z aktualizacją danych byłyby z pewnością dużo większe niż w przypadku ul. Floriana Krygiera (dawnej Autostrady Poznańskiej), gdzie znajduje się zaledwie kilka firm.

Uchwała - zmiana nazwy ulicy

Poza kosztami istnieje także prawo, które ostatnio jest dość mocno naginane przez radnych. Zgodnie z uchwałą nr XLVII/590/98 Rady Miasta Szczecin z dn. 25 maja 1998 r. “nowe nazwy ulic pochodzące od nazwisk nie mogą być nadane wcześniej niż 10 lat po śmierci upamiętnianej osoby”. Istnieje wprawdzie odstępstwo od tego zapisu “dopuszczalne w szczególnie uzasadnionych przypadkach”, jednak obserwując to, z czym mamy do czynienia w ostatnich latach, wszystkie zmiany nazw ulic odbywają się w ramach “szczególnie uzasadnionych przypadków”. Jan Paweł II, Lech Kaczyński, Tadeusz Mazowiecki, Florian Krygier – wszyscy stali się patronami ulic przed upływem 10 lat od ich śmierci – jako “szczególnie uzasadnione przypadki”.

Z całym szacunkiem dla śp. Mariana Jurczyka, ale czy na takie działania nie jest jeszcze za wcześnie? Uczcijmy jego pamięć godnie i rozmyślnie, nie pod wpływem emocji i przede wszystkim z narażeniem nas – mieszkańców na niepotrzebne koszty.

Czy ulica Obrońców Stalingradu powinna zmienić nazwę na Mariana Jurczyka?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Uchwałę można znaleźć pod adresem:  http://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinBIP/files/99B759C8D11B40BABFF385799D01186F/590-98.pdf 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz