Jak wyglądał handel w Szczecinie w czasach PRL? Wystawa z okazji 70-lecia Społem – zdjęcia

PRL za ladą

Jedni uważają sklepy tej sieci za relikt minionej epoki, inni wciąż chętnie robią w nich zakupy, chwaląc je bardziej niż dyskonty i hipermarkety. “Społem” ma już 70 lat i wciąż ma się świetnie. Z tej okazji w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej została otwarta wystawa, dzięki której możemy odbyć interesującą podróż w czasie.

Wernisaż odbył się w sobotni poranek. Wzięło w nim udział wielu dawnych i obecnych pracowników sieci, którzy z nostalgią wspominali dawne czasy. Bardzo pomocne w przywołaniu wspomnień z minionych lat okazały się liczne eksponaty zgromadzone na wystawie. Goście wernisażu zostali poczęstowani m.in. tortem w kształcie wagi i kasy sklepowej.

Podczas zwiedzania wystawy w jednej chwili możemy cofnąć się o ponad 30 lat i stanąć w sklepowej kolejce po… to, co “rzucą”, np. po papier toaletowy na sznurku, który w latach 70. i 80. był prawdziwym rarytasem. Ciekawym elementem ekspozycji jest również coś, czego w epoce drukowanej folii samoprzylepnej na próżno szukać na szczecińskich (i nie tylko) ulicach – mianowicie pięknie wykonaną dekorację witryny sklepowej.

PRL za ladą

Jednak największe zainteresowanie budzą autentyczne przedmioty z tamtych lat: urządzenia sklepowe (kasa OKA będąca na wyposażeniu każdego sklepu, “wilk” do mielenia mięsa czy urządzenie do prześwietlania jaj), tabliczki informacyjne (m.in. “Towar macany należy do macanta”), oryginalny saturator – niegdyś element prawie każdej ulicy, kartki i talony na mięso, cukier i inne produkty, czy oryginalne opakowania po towarach z czasów PRL. Zobaczymy tu m.in. puszki landrynek “Bambino”, płyn dezodorujący “Finezja”, perfumy “Być może”, czy papierosy “Popularne”. W gablotach widnieją archiwalne zdjęcia nieistniejących sklepów i lokali gastronomicznych, m.in. sklepu “Goplana” na ul. Krzywoustego i kawiarni “Marzenie” przy dawnej ul. Świerczewskiego (obecnie Rayskiego).

PRL za ladą

PRL za ladą

PRL za ladą

Dla wielu odwiedzających wystawa jest świetną okazją do wspomnień z dawnych lat, dla młodszego pokolenia jest to natomiast bardzo ciekawa lekcja historii. Wystawa potrwa do 28 czerwca.

PRL za ladą

PRL za ladą

PRL za ladą

 
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz