Krzywy las pod Gryfinem – ciekawostka przyrodnicza niedaleko Szczecina

Krzywy las

Około 30 kilometrów od centrum Szczecina, niedaleko Nowego Czarnowa pod Gryfinem, w bliskim sąsiedztwie elektrowni Dolna Odra, znajduje się bardzo charakterystyczne miejsce. Na niewielkim fragmencie lasu możemy zaobserwować dość ciekawe zjawisko. Drzewa, które tam rosną, mają bardzo nietypowy kształt. Mianowicie są krzywe, dzięki czemu miejsce to nazywane jest “krzywym lasem”.

Na powierzchni około 0,3 ha rośnie ponad 100 zdeformowanych sosen, których wiek szacuje się na ponad 80 lat. Zostały one posadzone około roku 1934. Ich pnie są wygięte pod kątem 90 stopni na wysokości kilkudziesięciu centymetrów nad ziemią.

Krzywy las

Krzywy las

Wokół krzywego lasu narosło wiele legend i hipotez. Mówi się między innymi, że w czasie II wojny światowej, młode drzewka zostały uszkodzone przez stacjonujące tutaj czołgi. Jednak najbardziej prawdopodobna jest teza, mówiąca o uprawie sosen na tzw. krzywulce. Drzewka zostały ukształtowane w ten sposób, aby mogły służyć do celów produkcyjnych w stolarstwie i szkutnictwie. Tak przygotowane drewno miało służyć do wytwarzania m.in. mebli, beczek, sań lub łodzi.

Od 2006 roku krzywy las jest oficjalnie uznany za pomnik przyrody.

Krzywy las

Krzywy las

 
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz