Jagiellońska będzie trzykierunkowa!

Ulica Jagiellońska

Na wniosek lokalnych kupców i jednego ze szczecińskich stowarzyszeń, ulicę Jagiellońską czekają kolejne zmiany. Według nich koncepcja ulicy jednokierunkowej z kontrapasem  rowerowym i szerszymi chodnikami nie przyjęła się i konieczne są pilne zmiany. Pierwsze efekty zobaczymy już w kwietniu.

Pierwszą, najbardziej widoczną zmianą, będzie przywrócenie ruchu dwukierunkowego, a nawet wprowadzenie ruchu trzykierunkowego. Na całej szerokości jezdni zostaną wyznaczone 3 pasy ruchu. Na środkowym będzie można poruszać się w dowolnym kierunku, np. wyprzedzać tych, którzy będą poruszali się zbyt wolno. Na środkowym pasie pierwszeństwo będą mieli ci kierowcy, którzy wykażą się większym sprytem – na zasadzie “kto pierwszy ten lepszy”. Parkowanie zostanie w całości przeniesione na chodnik, żeby można było łatwiej i bardziej bezpośrednio dostać się do okolicznych sklepów. Dodatkowo w wolnych lokalach na parterach budynków powstaną zadaszone miejsca parkingowe. W ciągu najbliższego roku na pl. Zamenhofa powstanie wielopoziomowe bezkolizyjne skrzyżowanie.

Kontrapas rowerowy zniknie, a na całej długości ulicy zostanie wprowadzony zakaz poruszania się rowerem. Piesi, których na ulicy Jagiellońskiej jest jak na lekarstwo, będą mogli poruszać się z zachowaniem szczególnej ostrożności wyznaczonym pasem o szerokości 75 cm wzdłuż ścian budynków. W przyszłości planowane jest wybudowanie przejścia podziemnego wzdłuż ulicy, na odcinku od al. Wojska Polskiego do pl. Lotników, z wyjściami na podwórka, aby mieszkańcy kamienic mogli dostać się do swoich domów.

Ponadto na całej ulicy zostanie zniesiona Strefa Płatnego Parkowania.

Nowa koncepcja organizacji ruchu została stworzona przez Stowarzyszenie Ergonomicznych Kierowców Szczecina SEKS, w ramach projektu “3 ulice tranzytowe na kwartał” i zatwierdzona przez policję i ZDiTM. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

2 Responses

  1. No cóż, nie ukrywam mojego rozczarowania. Zamierzałem obsadzić Pana Doktora na stanowisku wiceprezydenta ds zwalczania rowerzystów.

  2. Małgorzata J-W

    Podobno nowym prezesem stowarzyszenia Rowerowy Szczecin został Jerzy Bielec. Serdeczne gratulacje.

Dodaj komentarz