“Eko Babka”, czyli pyszne ciasto jak z domowego piekarnika

Eko Babka

Pyszne domowe ciasto, świeże, pachnące, rozpływające się w ustach – zrobione według “babcinego” przepisu z pożółkniętego zeszytu z kuchennej szuflady… Chyba nie ma osoby, która nie uśmiechnie się na samą myśl o takim przysmaku. Niestety nie wszyscy mamy talent do pieczenia ciast, nie zawsze nam się chce robić je samodzielnie, a to kupione w supermarkecie lub “sieciowej” cukierni bardzo odbiega od naszych wymagań. Co zrobić w takiej sytuacji? Okazuje się, że są jeszcze miejsca w Szczecinie, w których można kupić kawałek prawdziwego ciasta, które smakuje dokładnie tak jak z domowego piekarnika – jest smaczne, aromatyczne i dosłownie rozpływa się w ustach.

Eko Babka

Na ryneczku na Pogodnie, od kilku miesięcy działa niewielka cukiernia, w której na pewno nie znajdziemy przepełnionych chemią i konserwantami niezdrowych imitacji domowych wypieków. Wręcz przeciwnie – na półkach znajdują się wyłącznie prawdziwe domowe wypieki, które powstają na bazie przepisów przekazywanych sobie przez gospodynie domowe, na bazie naturalnych produktów – świeże, aromatyczne, przyjazne dla osób stosujących różne diety, a przede wszystkim smaczne. Główną rolę w tym przypadku odgrywa niezastąpiony domowy zeszyt z przepisami, od czasu do czasu z pomocą przychodzi internet, często inspiracją są sami klienci, którzy podsuwają różne propozycje nowych wypieków.

Eko Babka

Od wejścia wita nas sympatyczna pani Gosia, właścicielka cukierni Eko Babka – uśmiechnięta, uprzejma i pomocna. W przypadku tak dużego wyboru różnych ciast pojawiają się dylematy “babka drożdżowa czy piaskowa?”, “placek z owocami, sernik, a może szarlotka?” – mała podpowiedź może okazać się tutaj bardzo przydatna, bo klienci czasem mają problemy z dokonaniem wyboru między “smacznym” i “pysznym”. Zdarzają się też klienci, którzy nie do końca wierzą w to, że w obecnych czasach można kupić ciasto z naturalnymi składnikami, bez konserwantów i sztucznych dodatków. A jednak można – ciasta są pieczone także z użyciem mąki orkiszowej, żytniej, a także kaszy jaglanej. Zamiast białego cukru używany jest często cukier brązowy. W sezonie do ciast często dodawane są owoce “z własnego ogródka”. W zależności od oczekiwań klientów, w ofercie znajdują się także wypieki, do których wyrobu nie użyto w ogóle mąki, jajek lub mleka, co ma duże znaczenie w przypadku osób znajdujących się na diecie lub alergików.

Eko Babka

“Eko Babka” działa już od roku, na ryneczku na Pogodnie od kilku miesięcy, wcześniej przy ulicy Zawadzkiego. Przez ten czas cukiernia zyskała swoje stałe grono klientów, którzy pomimo zmiany lokalizacji chętnie tu zaglądają – po kawałek ciasta, w odwiedziny, na kawę. Można tu również na miejscu napić się aromatycznej, świeżo mielonej kawy. Przybywają także kolejni zadowoleni klienci, pojawiają się zamówienia od lokali gastronomicznych i od organizatorów okazjonalnych imprez. Wypieków z cukierni pani Gosi mogli skosztować m.in. goście jednego ze szczecińskich hoteli, pracownicy i klienci lokalnych firm czy goście szczecińskich kawiarni.

Zbliża się Wielkanoc. Może warto już teraz zastanowić się nad tym, gdzie zaopatrzyć się w tradycyjnego mazurka lub babkę… eko babkę?

Eko Babka

Cukiernia “Eko-Babka” – Rynek Pogodno
Szczecin, ul.Reymonta 3/83

Zdjęcia: Paweł Weręgowski

 
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz