Willa przy ulicy Słowackiego – piękny postrach Niebuszewa

Willa przy ul. Słowackiego 3

“Piękna, prawda?” – nieco ironicznie zaczepiła mnie młoda kobieta, gdy przyglądałem się i robiłem zdjęcia zabytkowej willi, którą pamiętam z czasów dzieciństwa i wizyt u okulisty. “Piękna, piękna…” odparłem z podobną nutką ironii. – “Żal serce ściska na taki widok. Zwłaszcza, że doskonale pamiętam czasy, gdy tętniło tu życie”. I tu byliśmy zgodni. Zabytkowa willa przy ulicy Słowackiego vis a vis Parku Kasprowicza wygląda coraz gorzej. I to niestety boli…

Willa przy ul. Słowackiego 3

Eklektyczny budynek powstał w 1880 roku jako rezydencja mieszkalna należąca do mistrza budowlanego Emila Otto. W 1905 roku zmieniła właściciela – stał się nim szczeciński browarnik Willy Nelle, dzięki któremu została przebudowana i zyskała bogate zdobienia. W okresie międzywojennym przeszła w ręce mistrza dekarskiego Paula Gläsera. Jeszcze przed wojną założono w niej instalację gazową i centralne ogrzewanie, więc jak na ówczesne standardy, był to obiekt bardzo nowoczesny.

Willa przetrwała II wojnę światową bez żadnego uszczerbku. Krótko po jej zakończeniu mieściła się tutaj komenda milicji, następnie, aż do 1959 roku mieszkali w nim przesiedleńcy.

Później budynek zaczął pełnić funkcję, którą wielu z nas doskonale pamięta – mieściła się tutaj przychodnia pediatryczna, a od 1976 roku również poradnia leczenia zeza, do której przyjeżdżali pacjenci z różnych stron Polski, a czas oczekiwania w kolejce wynosił nawet ponad pół roku.

Willa przy ul. Słowackiego w latach 90. - źródło: UM SzczecinPieczątka poradni leczenia zeza przy ul. Słowackiego 3

W 1995 roku przychodnia zmieniła siedzibę, a willa właściciela. Pierwszym z nich była pewna firma z Koszalina, następnie budynek przechodził z rąk do rąk i stał się własnością firmy Eko Park S.A. – tej samej, która od lat obiecuje odbudowę niszczejącej szczecińskiej Wenecji przy ul. Kolumba i budowę kompleksu biurowców w miejscu “Ornamentu” przy pl. Szyrockiego.

Willa przy ul. Słowackiego 3

Willa przy ul. Słowackiego 3

Willa przy ul. Słowackiego 3

Niestety od 20 lat w budynku nie dzieje się nic, poza tym, że popada w coraz większą ruinę. Straszą nie tylko powybijane i zamurowane okna, ale także zapuszczony ogród, rozpadający się murek i walające się śmieci. Pikanterii całej sytuacji dodaje tablica zachęcająca do wynajmu powierzchni biurowych… chętni pewnie ustawiają się w kilometrowych kolejkach!

Willa przy ul. Słowackiego 3

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że zanim willa się zupełnie rozsypie, znajdzie się nowy właściciel, który wykorzysta jej potencjał i uratuje ją od zupełnej zagłady.

Willa przy ul. Słowackiego 3 wpisana jest do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków pod numerem 1340 (decyzja DZ-4200/10/O/97 z dnia 30 czerwca 1997, nazwa na liście: willa z ogrodem).

 
[Głosów:0    Średnia:0/5]

One Response

  1. Przykro patrzeć, jak tak wspaniały zabytek z dnia na dzień coraz bardziej niszczeje… Budynek, który przetrwał wojnę, spisany został na straty… Czy nie można tej sprawy jakoś nagłośnić, zbierać podpisów, udać się do lokalnej telewizji lub prasy ?? Serce się kraje od samego patrzenia…

Dodaj komentarz