2015 w dziesięciu punktach, czyli na co czekamy w nowym roku?

2015

Skończył się rok 2014, który z pewnością zostanie zapamiętany jako rok nowej filharmonii, hali widowiskowo-sportowej czy zmodernizowanej Arkonki. Przed nami 12 miesięcy nowego 2015 roku, podczas których możemy spodziewać się szczęśliwych finałów kolejnych szczecińskich inwestycji – finansowanych zarówno z miejskich, unijnych jak i prywatnych pieniędzy.

Poniżej małe, w pełni subiektywne zestawienie dziesięciu wybranych szczecińskich inwestycji, które mają zostać ukończone w 2015 roku. Kolejność zupełnie przypadkowa.

1. Szczeciński Szybki Tramwaj

Szczeciński Szybki tramwaj - willa Grueneberga

Historia tej inwestycji sięga lat 70. XX wieku, gdy pojawiły się plany połączenia prawobrzeżnych osiedli z resztą Szczecina linią tramwajową. Ostatecznie dopiero na początku drugiej dekady XXI wieku udało się wcielić te plany w życie i ruszyła budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, a dokładniej pierwszego etapu z pętlą przy ul. Turkusowej. Równolegle z budową trasy SST trwa modernizacja torowiska na ul. Gdańskiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku dojedziemy tramwajem z lewobrzeża na osiedle Słoneczne.

2. Modernizacja ulicy Potulickiej

ul. Potulicka

Przez ostatnie lata na ulicy Potulickiej można było kręcić filmy wojenne bez specjalnej scenografii. Zarówno jezdnia, torowisko jak i chodniki wyglądały fatalnie. W 2013 roku rozpoczął się długo oczekiwany remont. Obecnie jest to jeden wielki plac budowy, ale jak zapewnia wykonawca – wszystko ma być gotowe jesienią.

3. Remont dworca PKP Szczecin Główny

Dworzec PKP Szczecin Główny - wizualizacja

Na remont szczecińskiego dworca czekaliśmy bardzo długo. I w końcu doczekaliśmy się. Może nie w takim zakresie jak tego byśmy chcieli, ale dworzec zmieni swoje oblicze, a efekty mamy zobaczyć już jesienią.

4. Fabryka na wyspie

Bilfinger

Na wyspie Gryfia powstaje fabryka elementów elektrowni wiatrowych. Najbardziej widocznym elementem jest ogromna hala o wysokości 42 metrów, czyli kilkunastopiętrowiego budynku. Produkcja powinna ruszyć w tym roku. Pracę w fabryce znajdzie kilkaset osób Także w tym roku, pomimo problemów technicznych, ma być gotowy Most Brdowski, który połączy wyspę ze stałym lądem.

5. Remont kina Kosmos

Kino Kosmos - sala kinowa - fot. Paweł Weręgowski

Kino Kosmos przez 10 lat było ruiną, która straszyła w centrum miasta. W 2013 roku ruszyła inwestycja mająca na celu przywrócenie mu dawnej świetności. Przy al. Wojska Polskiego stanął nowy budynek, który wraz z wyremontowanym kinem będzie tworzył nowe centrum biznesowo-kulturalne.

6. Nowe życie Starej Rzeźni

Stara obora na Łasztowni

Przez wiele lat po wojnie zabytkowe zabudowania kompleksu Starej Rzeźni na Łasztowni popadały w coraz większą ruinę, pełniąc funkcje przemysłowe. Teraz to zaczyna się zmieniać. Jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków, czyli dawna obora odzyskuje dawny blask i już niebawem ma się stać centrum kulturalnym tej części miasta i “kołem zamachowym” dla dalszego rozwoju Łasztowni. Poza restauracją, kinem i księgarnią będą się tu mieścić biura firmy CSL Internationale Spedition – właściciela tego budynku.

7. Centrum Dialogu Przełomy

Centrum Dialogu Przełomy

Pomimo, że powierzchnia placu Solidarności, pod którą znajduje się Centrum Dialogu Przełomy, jest już dostępna dla szczecinian, samo muzeum wciąż jeszcze pozostaje zamknięte. Planowane otwarcie przesunięto pierwotnie z sierpnia na grudzień 2014 roku, ostatecznie ma ono nastąpić wiosną. Miejmy nadzieję, że ten termin nie ulegnie już zmianie.

8. Remont Opery na Zamku

Zamek Książąt Pomorskich

Remont Opery na Zamku rozpoczął się w 2011 roku i okazał się dość pechową inwestycją. Opóźnienia, koszt modernizacji wyższy niż pierwotnie zakładano, zmiany personalne w zarządzie Opery i bankructwo firmy wykonującej remont sprawiły, iż inwestycja zdaje się nie mieć końca. Jest jednak duża szansa, że wszystko zakończy się happy endem i nowy sezon zostanie otwarty już w odnowionej siedzibie.

9. Port Jachtowy na wyspie Grodzkiej

Most na Duńczycy

Pierwotnie mówiono, że Port Jachtowy na wyspie Grodzkiej będzie gotowy na finał The Tall Ships Races w 2013 roku, jednak widząc postępy na budowie mało kto wierzył w te zapewnienia. Obecnie jest już gotowy most nad Duńczycą, nabrzeża i przystanie zaczynają nabierać kształtów. Wiele wskazuje na to, że inwestycja (a dokładnie jej pierwszy etap) zostanie zakończona w tym roku – niestety już po zakończeniu sezonu żeglarskiego.

10. Technopark Pomerania

Technopark Pomerania

Inwestycja, na którą składają się m.in trzy biurowce i duża serwerownia, miała być oddana do użytku jeszcze w 2013 roku, ale z powodu kłopotów finansowych wykonawcy miasto musiało rozwiązać z nim umowę i ogłosić nowy przetarg na dokończenie prac. Zgodnie z zakładanym planem firmy informatyczne mają wprowadzić się do Technoparku już wiosną.

Najbardziej wyczekiwana inwestycja w 2015 roku to...

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
 
[Głosów:0    Średnia:0/5]

One Response

  1. Dworzec zdecydowanie! Jestem zła, że obecnie nie ma żadnych schodów z “kładkami” dla walizek. Niektórzy niosą ciężki bagaż i jego transport na perony jest uciążliwy ;/ szkoda, że nikt nie pomyślał o dodaniu takich tymczasowych metalowych “zjazdów”.

Dodaj komentarz