2014 w dziesięciu punktach… czyli podsumowanie kończącego się roku

Podsumowanie roku 2014

Rok 2014 dobiega końca. Czas więc na małe podsumowanie tego, co wydarzyło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. A wydarzyło się naprawdę wiele – w różnych dziedzinach życia.

Poniżej znajduje się subiektywne zestawienie dziesięciu najciekawszych wydarzeń mijającego roku. Wprawdzie mogłoby ich być znacznie więcej, ale dziesiątka jest w tym przypadku najbardziej optymalną liczbą. Nie jest to żaden ranking, więc kolejność jest jak najbardziej przypadkowa.

 

1. Filharmonia

Budowa Filharmonii Szczecińskiej

We wrześniu miało miejsce wielkie otwarcie nowej siedziby Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Jest to jeden z najoryginalniejszych i najciekawszych architektonicznie budynków, które powstały w naszym mieście po zakończeniu II wojny światowej, dzięki czemu ma szansę stać się nowym znakiem rozpoznawczym Szczecina. Opinie na temat budynku są często skrajnie różne, jednak jedno jest pewne – trudno przejść obok niego obojętnie. O tym budynku się mówi. I mówi się naprawdę dużo. Filharmonia doczekała się już wielu ciekawych recenzji zarówno w polskich jak i zagranicznych publikacjach branży architektonicznej.

Koncert inauguracyjny, który odbył się 5 września, otworzył specjalnie na tę okazję napisany przez Krzysztofa Pendereckiego utwór “Fanfara”. Na widowni zasiadło wielu znakomitych gości, m.in. prezydent Bronisław Komorowski oraz projektanci budynku – Fabrizio Barozzi oraz Alberto Veiga.

2. Centrum Dialogu Przełomy

Centrum Dialogu Przełomy

Równolegle z budową filharmonii, w jej bezpośrednim sąsiedztwie powstało Centrum Dialogu “Przełomy” – podziemne muzeum znajdujące się pod powierzchnią placu Solidarności. Plac w nowej odsłonie stał się ciekawym tłem dla budynku filharmonii. Obie budowle nie konkurują ze sobą, a wręcz przeciwnie – doskonale się uzupełniają.

Obecnie dostępna jest tylko naziemna część nowej budowli. Planowany termin otwarcia “Przełomów” to wiosna 2015 roku. Nowy kształt placu, chociaż u niektórych wzbudza negatywne opinie, bardzo spodobał się młodzieży. Codziennie można tutaj spotkać miłośników jazdy na rowerze i na deskorolce. Jest bardzo prawdopodobne, że po pierwszych większych opadach śniegu pojawią się tutaj również amatorzy jazdy na sankach.

3. Arkonka

Arkonka

Na zakończenie tej inwestycji szczecinianie musieli długo czekać. Ale w końcu udało się i z początkiem wakacji zostało oddane do użytku zmodernizowane kąpielisko Arkonka. Przez pierwszy miesiąc, gdy obowiązywał darmowy wstęp, przez Arkonkę przewinęły się prawdziwe tłumy.

Nowa Arkonka, po dwuletniej przerwie, ponownie stała się jednym z najbardziej ulubionych miejsc letniego wypoczynku szczecinian. Niestety podczas pierwszych tygodni funkcjonowania obiektu nie obyło się bez przykrych incydentów, których autorami byli głównie wandale.

4. Hala Arena Szczecin

Hala widowiskowo -sportowa w Szczecinie

Jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w powojennej historii Szczecina. W latach 80. XX wieku sprzedawano “cegiełki” na budowę hali widowiskowo-sportowej, jednak wówczas do realizacji nie doszło. Nowej hali doczekaliśmy się prawie trzy dekady później. Wprawdzie nie jest to obiekt naszych marzeń, zarówno pod względem architektonicznym i estetycznym, jak i ilości miejsc na widowni, to i tak jest się z czego cieszyć. W nowej hali odbyło się już kilka ciekawych wydarzeń sportowych i muzycznych, które przyciągnęły prawdziwe tłumy.

Warto docenić również otoczenie Areny Szczecin. Wokół hali powstały obiekty sportowo-rekreacyjne, które stały się ulubionym miejscem spotkań mieszkańców pobliskiego osiedla.

5. Szczeciński Rower Miejski

Bike_S

Chyba nikt nie spodziewał się tak dużego sukcesu roweru miejskiego w Szczecinie. Wygrany projekt w głosowaniu na Szczeciński Budżet Obywatelski został zrealizowany w sierpniu. Od samego początku liczba wypożyczeń biła rekordy, a na ulicach Szczecina zaroiło się od rowerzystów. Bike_S, czyli Szczeciński Rower Miejski sprawdził się jako uzupełnienie komunikacji miejskiej i narzędzie do szybkiego przemieszczania się po mieście.

6. Rozbudowa infrastruktury rowerowej

Al. Piastów

Stworzenie systemu roweru miejskiego ujawniło wiele braków i niedociągnięć w istniejącej infrastrukturze rowerowej, jednak niemalże od razu przystąpiono do ich naprawiania. W mijającym roku powstały nie tylko nowe ścieżki rowerowe, m.in. na ul. Ku Słońcu i Wyzwolenia, ale także prostsze i tańsze rozwiązania w postaci pasów rowerowych, m.in. na al. Piastów i ul. Piłsudskiego czy kontrapasów umożliwiających poruszanie się rowerzystom w kierunku przeciwnym do ruchu ogólnego.

W przyszłym roku, m.in. dzięki Szczecińskiemu Budżetowi Obywatelskiemu mają powstać kolejne ścieżki, pasy rowerowe i kontrapasy – łącznie około 20 km.

7. Zmiany na ul. Jagiellońskiej

Ulica Jagiellońska

Nie było lekko… Burzliwe konsultacje społeczne, protesty, zbieranie podpisów za i przeciw… Ostatecznie jednak zdecydowano: ulica Jagiellońska będzie jednokierunkowa, a dzięki temu bardziej przyjazna pieszym i rowerzystom. I tak się stało. Chodniki zostały uwolnione od zaparkowanych samochodów, piesi odzyskali swoją przestrzeń, a rowerzyści dostali kontrapas. I chociaż nie wszystko jeszcze działa tak jak powinno, chodniki wciąż są krzywe i brudne, puste lokale wciąż czekają na najemców, a kierowcy nie zawsze stosują się do znaków drogowych i nadal parkują na chodnikach, jeżdżą pod prąd i przekraczają dozwoloną prędkość, ul. Jagiellońska zaczyna coraz bardziej przypominać wielkomiejską ulicę. Kolejnym etapem ucywilizowania tej zaniedbanej części miasta ma być gruntowny remont nawierzchni, wprowadzenie zieleni i elementów małej architektury, co najprawdopodobniej nastąpi już niebawem.

8. Przesunięcie willi

Szczeciński Szybki tramwaj - willa Grueneberga

To była pierwsza taka operacja w Szczecinie. Operacja w pełni udana. W październiku dokonano przesunięcia Willi Grueneberga – jednej z największych przeszkód na budowie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Cały proces przesuwania zabytkowego budynku trwał wiele godzin i zakończył się sukcesem. Willa pokonała dystans 40 metrów i została obrócona o 10 stopni, a następnie posadowiona na nowych fundamentach. W swojej dotychczasowej lokalizacji willa kolidowała z przebiegiem nowej linii tramwajowej łączącej lewo i prawobrzeżną część Szczecina.

9. Powrót Mojżesza

Mojżesz

Powrót rzeźby Mojżesza do Szczecina po 70-letniej “emigracji” w Warszawie nie była tak spektakularnym wydarzeniem jak otwarcie nowej filharmonii, jednak warto o nim wspomnieć, bo jest tego warte.

Wierna kopia posągu dłuta Michała Anioła, która przed wojną znajdowała się w rezydencji szczecińskiego przedsiębiorcy Helmuta Toepffera, podobnie jak posąg Colleoniego, po wojnie została przekazana jako „mienie poniemieckie” warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie przez dziesięciolecia stała niemalże zapomniana, pomiędzy automatem z batonikami i wielką rośliną doniczkową. Ponad trzymetrowy monument przyjechał do Szczecina bez czubka nosa, fragmentu policzka i brody. Po renowacji, w 2015 roku ma stać się ozdobą przebudowanego i zadaszonego dziedzińca Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej.

10. Ożywienie Podzamcza

Kwiaty żywe, nie cięte / Globalna Baba na Rynku Siennym

Zaczęło się od wspólnego obierania ziemniaków i sadzenia kwiatów. Jednak na tym się nie skończyło, a wręcz przeciwnie – działo się coraz więcej. Targ Rybny, pokazy starych zdjęć Szczecina na ścianie Ratusza Staromiejskiego, prezentacja makiety nieistniejącego kościoła św. Mikołaja czy wydarzenia związane z Europejską Nocą Muzeów to tylko niektóre wydarzenia, które miały miejsce na szczecińskim Podzamczu i których celem było ożywienie tej atrakcyjnej, aczkolwiek zapomnianej części miasta.

Duże brawa należą się tutaj lokalnym społecznikom i przedsiębiorcom, którzy postanowili połączyć siły i pokazać mieszkańcom i turystom potencjał tego miejsca. I chociaż ostatni Targ Rybny nie do końca okazał się tym, co planowali organizatorzy, warto wierzyć w Podzamcze, bo to miejsce ma nie tylko bogatą przeszłość, ale także ciekawą przyszłość.

Co było najciekawszym wydarzeniem 2014 roku?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

 

 

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz