Łasztownia pięknieje

Stara obora na Łasztowni

Położona w sercu Szczecina wyspa Łasztownia i znajdujący się na niej XIX-wieczny kompleks Starej Rzeźni to wciąż nieco zapomniana, ale odradzająca się perełka Szczecina. Pierwszym etapem rewitalizacji tego miejsca jest remont dawnej obory – pięknego budynku, który dzięki nowemu właścicielowi odzyskuje swój dawny blask.

W sobotnie południe, dzięki Fundacji Czas Dialogu we współpracy z CSL sp. z o.o. – obecnym właścicielem budynku, odbył się grupowy spacer po Łasztowni, którego uczestnicy mogli zobaczyć zabytkowe zabudowania Starej Rzeźni, zabytkowe żurawie portowe stojące na Nabrzeżu Starówka, budowę kładki prowadzącej na Wyspę Grodzką i przede wszystkim budynek starej obory, którego remont zbliża się do szczęśliwego finału. Gospodynią spotkania była pani Laura Hołowacz – inicjatorka nowej koncepcji funkcjonowania Starej Rzeźni i Łasztowni.

Stara obora na Łasztowni

Jeszcze zupełnie niedawno zabytkowa XIX-wieczna budowla była w stanie skrajnej ruiny, ale dzięki staraniom pani Laury, nabiera ona nowego blasku i częściowo nowego kształtu. Zmieni się nieco wnętrze obiektu. W centralnej części budynku, pod środkową wieżyczką znajdował się będzie dwupoziomowy hol – serce gmachu, łączące wszystkie jego funkcje. Znajdzie się tu m.in. galeria, księgarnia, restauracja i Sala Kapitańska. Na piętrze swoją siedzibę będzie miała firma CSL sp. z o.o.

Stara obora na Łasztowni

Stara obora na Łasztowni

Stara obora na Łasztowni

Stara obora na Łasztowni

Obok budynku mieścić się będzie Zaułek Kapitanów, który będzie najprawdopodobniej najkrótszą ulicą w Szczecinie. Zabytkowy mur ma pełnić funkcje ekspozycyjne, a tuż obok niego powstanie ogródek, w którym będzie można wypić kawę z widokiem na Wały Chrobrego i – w przyszłości – port jachtowy.

Stara obora na Łasztowni

Termin zakończenia inwestycji zdążył już się nieco przesunąć w czasie, jednak jak zapewnia pani Laura Hołowacz, wszystko powinno być gotowe już wiosną przyszłego roku.

 
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz