Krzyż, który połączył niemieckich żołnierzy i polskich bojowników o wolność

Krzyż żelazny na Cmentarzu Centralnym

Chociaż został on postawiony pod koniec XIX wieku, ku czci niemieckich żołnierzy poległych w czasie wojny francusko-pruskiej 1870-71, w latach 80. XX wieku stał się również zastępczym symbolem pamięci Polaków – ofiar Grudnia 1970 roku. Do dnia dzisiejszego u jego podstawy często możemy zobaczyć płonące znicze i wiązanki kwiatów.

Przy drugiej bramie Cmentarza Centralnego, w alei Kasztanowej znajduje się czterometrowy krzyż odlany z żeliwa. Stanął on na dawnym cmentarzu wojskowym, założonym w końcu XIX w. poza ówczesnymi granicami miasta jako symbol pamięci żołnierzy poległych w czasie wojny francusko-pruskiej w latach 1870-71. Po II wojnie światowej dawne kwatery wojskowe zostały włączone w obręb Cmentarza Centralnego, krzyż pozostał na swoim miejscu, ale usunięto z niego niemieckie napisy.

Krzyż żelazny na Cmentarzu Centralnym

Krzyż żelazny na Cmentarzu Centralnym

Po wydarzeniach Grudnia 1970 roku, w sąsiedztwie krzyża chowano m.in. poległych podczas zajść na ulicach Szczecina. W latach 80. XX wieku krzyż stał się zastępczym symbolem ofiar wydarzeń grudniowych, palono tu znicze i składano kwiaty, m.in. podczas wielkich manifestacji na początku maja 1982 r. i corocznie w dniu Wszystkich Świętych.

Krzyż żelazny na Cmentarzu Centralnym

W kwietniu 2003 roku krzyż uległ uszkodzeniu – został przewrócony przez przejeżdżającą ciężarówkę, w wyniku czego uległ rozbiciu na kilka części. W tym samym roku, jesienią, w Szczecińskiej Stoczni Remontowej “Gryfia” dokonano scalenia krzyża metodą szycia na zimno (“metal-lock”) – tą samą, która stosowana jest do naprawy pękniętych wind okrętowych. Powierzchnia metalu została oczyszczona i pomalowana czarną, grafitowa farbą, detale posrebrzono. 30 października 2003 roku, przed Świętem Zmarłych, krzyż ponownie stanął w swojej pierwotnej lokalizacji.

Krzyż żelazny na Cmentarzu Centralnym   Krzyż żelazny na Cmentarzu Centralnym

 
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz