Kościół św. Mikołaja po 200 latach powróci na Podzamcze!

Kościół Św. Mikołaja na Podzamczu - makieta

Kościół św. Mikołaja, który jeszcze na początku XIX wieku znajdował się na obecnym Rynku Nowym, po ponad 200 latach ponownie stanie na Podzamczu! Budowlę, która spłonęła doszczętnie w 1811 roku, będzie można zobaczyć w formie makiety wykonanej przez najmłodsze pokolenie szczecinian.

Makietę nieistniejącego zabytku stworzą podopieczni Świetlicy Środowiskowej „Promyczek” za sprawą dofinansowania pozyskanego przez osoby skupione wokół stowarzyszenia Podzamcze.org. Po uroczystym odsłonięciu miniatury (25 października o godzinie 17:00), będzie można ją oglądać w Muzeum Historii Szczecina (Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie) do 30 listopada.

Podczas dwóch warsztatów (17 października w Świetlicy Środowiskowej „Promyczek” i 24 października w Muzeum Historii Szczecina), podopieczni placówki nabędą wiedzę dotyczącą historii lokalnej oraz będą brali udział w zabawach i zadaniach o tematyce obywatelskiej. Nie zabraknie także opowieści o św. Mikołaju – patronie podróżników oraz żeglarzy i dziejach kościoła pod jego wezwaniem. „Uczestnicy warsztatów wykonają też komiks biograficzny – na papierowych planszach ożywią najważniejsze wydarzenia z życia św. Mikołaja, by pokazać, że jego legenda nie jest wcale opowieścią o brodatym staruszku rozdającym prezenty, a pełną niezwykłych zdarzeń historią interesującego człowieka” – opowiada Miłka Stankiewicz (kluboksięgarnia FiKa).

Kościół Św. Mikołaja na Podzamczu - rycina

„W wielu polskich miastach istnieją minaturowe odlewy zabytków, które można dotknąć, poczuć i zaznajomić się z historią obiektów, które przedstawiają” – mówi Kamil Rzechuła (Podzamcze.org), lider dofinansowanego projektu. „Budowę makiety, która zostanie odsłonięta w historycznym miejscu, a następnie wystawiona w przestrzeniach muzeum, można traktować jako krok milowy w dążeniu do tego, aby w Szczecinie zaczynały powstawać tego typu atrakcje turystyczno-edukacyjne. Wielu ludzi parkuje codziennie swoje samochody na Rynku Nowym niewiedząc nawet o tym, co kiedyś się znajdowało w tym miejscu”.

Makieta prezentować się ma bardzo profesjonalnie – łącznie z dbałością o szczegóły związane z jego historią. Wychowankowie „Promyczka”, po nabyciu odpowiedniej wiedzy, złożą model, którego stworzenie ma stać się przyczynkiem do odbycia podróży w czasie oraz rozmów o Szczecinie.

25.10.2014 | sobota | godz. 17:00 | Rynek Nowy (przy budynku Ratusza Staromiejskiego)
Odsłonięcie makiety kościoła św. Mikołaja

 

28.10.2014 – 30.11.2014 | Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie | ul. Mściwoja II 8
Ekspozycja makiety kościoła św. Mikołaja

Współpraca przy realizacji: Podzamcze.org, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Świetlica Środowiskowa „Promyczek”, Kluboksięgarnia FiKa, Stowarzyszenie Przyjaciół Duszparserstwa Akademickiego „Razem”, Stowarzyszenie Klub Naukowca.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz