Marsz Różowej Wstążki – w walce z rakiem piersi

Marsz Różowej Wstążki- fot. Przemysław Budziak Październik od lat uznawany jest za miesiąc profilaktyki raka piersi – najczęściej występującego nowotworu u kobiet. W sobotę, 18 października, ulicami Szczecina po raz kolejny przejdzie Marsz Różowej Wstążki, którego celem jest między innymi poprawa wiedzy mieszkańców o zagrożeniach związanych z chorobą nowotworową, a także zwrócenie uwagi na badania profilaktyczne u kobiet.

Rak piersi dotyka kobiety niezależnie od statusu społecznego, zawodowego czy materialnego. Problem dotyczy zarówno zwykłych kobiet jak i tych, które znamy z pierwszych stron gazet. Z chorobą zmagały się m.in. Olivia Newton-John, Kylie Minogue czy Anastacia. Ogromną rolę odgrywa tutaj profilaktyka i wczesne diagnozowanie, które pomaga wygrać z chorobą. Każdego roku w Polsce wykrywa się około 14 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi u kobiet.

Olivia Newton-John, Kylie Minogue, Anastacia

Zbiórka osób zainteresowanych udziałem w tegorocznym Marszu Różowej Wstążki, odbędzie się obok budynku Telewizji Polskiej przyul. Niedziałkowskiego 24,w sobotę o godzinie 11.00. Uczestnicy przejdą trasę wiodącą przez aleję Jana Pawła II i plac Grunwaldzki, aż do Placu Armii Krajowej. Na mecie, zlokalizowanej pod budynkiem Urzędu Miasta Szczecin, na wszystkich czekać będzie słodki poczęstunek oraz gorąca herbata.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wiele atrakcji – m.in. najciekawiej wystylizowani na różowo uczestnicy Marszu zostaną wyróżnieni upominkami. Ponadto, na Placu Armii Krajowej od godziny 10.00 do godziny 14.00 ustawiony zostanie Mammobus Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii, w którym wszystkie zainteresowane kobiety w wieku od 50 do 69 lat, będą mogły wykonać bezpłatne badania mammograficzne.

Marsz Różowej Wstążki- fot. Przemysław Budziak

Dodatkowo, w godzinach od 12.00 do 14.00, w holu Sali Sesyjnej Rady Miasta Szczecin, zostaną wystawione stoiska informacyjno-edukacyjne. W tym miejscu będzie można nauczyć się od specjalistów, jak prawidłowo wykonywać kontrolne samobadanie piersi, a także porozmawiać z różnymi wyjątkowymi osobami.

Organizatorami Marszu Różowej Wstążki są: Joanna Sawicka-Budziak, Szczecińskie Stowarzyszenie Amazonek AGATA, Lions Club Szczecin „Jantar” oraz Zachodniopomorskie Centrum Onkologiczne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

Marsz Różowej Wstążki- fot. Przemysław Budziak

Zdjęcia: Przemysław Budziak
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz