Remont torowiska na Wawrzyniaka – niby lepiej, ale…

ul. Wawrzyniaka

Remont torowiska na ulicy Wawrzyniaka zbliża się do szczęśliwego finału. Prawdopodobnie już z początkiem lipca na swoją dawną trasę wróci tramwajowa “dziewiątka”. Każda taka inwestycja poprawiająca jakość poruszania się po mieście cieszy, jednak w przypadku tego remontu jest powód do narzekania – wystarczy porównać zdjęcia sprzed remontu ze stanem obecnym.

Patrząc na zdjęcie sprzed kilku miesięcy, widzimy przede wszystkim zieleń – drzewa, nieco zarośnięte trawą i naruszone zębem czasu torowisko. Sieć trakcyjna prawie niewidoczna – podwieszona na stalowych linach przymocowanych do latarni ulicznych i nielicznych słupów, których prawie nie widać spośród drzew. Poza efektami upływającego czasu i drobnymi zaniedbaniami natury kosmetycznej nie ma tu niczego, co mogłoby szczególnie budzić negatywne odczucia. Wygląd typowy dla ulicy na skraju centrum i zielonego Pogodna.

ul. Wawrzyniaka

Spójrzmy teraz na aktualne zdjęcie. Pomijając charakterystyczny bałagan panujący zwykle na każdej budowie, pierwszym elementem rzucającym się w oczy są… słupy trakcyjne. Gorzej – cały “las” słupów – wielkich, topornych, zaburzających dotychczasowy spokój tego miejsca. Ulica, która do tej pory sprawiała wrażenie spokojnej i klimatycznej (pomimo dość dużego ruchu), wygląda jak wielka magistrala kolejowa! Nie pomoże tu “zielone torowisko” porośnięte trawą. Słupy, które powinny być jak najmniej rzucającym się w oczy, uzupełniającym elementem infrastruktury, będą grać tu pierwsze skrzypce i skutecznie oszpecać okolicę.

ul. Wawrzyniaka

Można zawsze powiedzieć, że nie dało się inaczej, takie są wymogi techniczne itp. Jednak w innych miastach jest możliwe, aby przy remoncie torowiska zadbać o wygląd otoczenia. Sieć trakcyjna podwieszona jest często na stalowych linach, a gdy jest to konieczne – na mniej rzucających się w oczy słupach i – co najważniejsze – ustawionych w zdecydowanie mniejszej ilości. W Szczecinie o tym nie pomyślano… 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz