Planeta w kapeluszu i perły wiosennego nieba

Saturn

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii we współpracy z Urzędem Marszałkowskim już po raz drugi w tym roku organizuje otwarte obserwacje astronomiczne popularnych i widowiskowych obiektów nocnego nieba. Tym razem przez największy teleskop amatorski w Polsce oraz niemałą gromadkę mniejszych instrumentów, już w najbliższą sobotę zobaczymy wspaniałego Saturna wraz z jego pierścieniami.

Każdy kto nie widział tej specyficznej planety przez teleskop powinien przygotować się na oszałamiający widok. Jego pierścienie wyglądają wprost fantastycznie, a przy dobrych warunkach atmosferycznych można z łatwością zobaczyć tzw. przerwę Cassiniego, nie wspominając o cieniu rzucanym przez pierścienie na ten ogromny glob.

Obserwacje prowadzone będą od godz. 21.30 na Wałach Chrobrego i dostępne będą absolutnie dla wszystkich ciekawych nowych wrażeń wizualnych, bez względu na wiek. Prócz Saturna będzie można zobaczyć również, będącego stosunkowo blisko Ziemi w ostatnich 2 miesiącach, Marsa, a także fantastyczną gromadę gwiazd: M13, mgławicę, która wygląda jak obwarzanek lub pierścień: M57, słynną galaktykę Sombrero oraz perełkę wśród gwiazd: Albireo – gwiazdę „podwójną”, która w dużym powiększeniu rozdzieli się na dwie osobne gwiazdy, z których każda ma odmienny kolor!

Obserwacje astronomiczne otwarte dla szczecinian

Wały Chrobrego, 24 maja 2014, godz. 21.30

Organizatorzy:
PTMA Szczecin, Urząd Marszałkowski

Więcej informacji: http://astronomia.szczecin.pl/
wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/839748192720023/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz