Wyszak na Podzamczu… czyli “polska szkoła dizajnu” i ratusz obwieszony płytami plexi

Wyszak - szyld na Ratuszu Staromiejskim

Kiedyś w podziemiach starego ratusza na Podzamczu mieściła się restauracja “U Wyszaka” uznawana powszechnie za dość eleganckie miejsce. Obecnie znajduje się lokal typu “grill & beer” o nazwie “Wyszak”, czyli coś podobnego w nazwie, ale sądząc po rozszerzeniu nazwy, reprezentującego nieco inny poziom niż jego słynny poprzednik. Niestety o poziomie może świadczyć również szyld, który zamiast zachęcać do odwiedzenia lokalu, szpeci zabytkową fasadę ratusza.

Zamiast stylizowanego (i niekoniecznie przy tym drogiego) szyldu pasującego do charakteru miejsca i fasady jednego z najbardziej rozpoznawalnych szczecińskich zabytków, jakim jest Ratusz Staromiejski, między kolumnami od strony Rynku Siennego zawisły… prostokątne kolorowe tablice z plexi – typowe bardziej dla fast-foodu niż staromiejskiej restauracji usytuowanej w podziemiach Starego Miasta. Obecnie jedna z tablic jest uszkodzona i między ceglanymi kolumnami wiszą jej skrawki, co jeszcze bardziej pogłębia wrażenie bylejakości.

Biorąc pod uwagę, iż wybudowany w XV wieku ratusz jest wpisany do rejestru zabytków, pojawiają się wątpliwości, czy szyld został zamontowany legalnie, za zgodą konserwatora zabytków, a jeżeli już taka zgoda została wydana, to dlaczego zezwolono na taką właśnie formę.

Wyszak - szyld na Ratuszu Staromiejskim

Wyszak - szyld na Ratuszu Staromiejskim 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz