Zobacz zaćmienie Słońca na Jowiszu!

Szczecinianie będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć ciekawe zjawisko astronomiczne. W niedzielę, 2 marca na Wałach Chrobrego odbędzie się pokaz zaćmienia Słońca na Jowiszu.

Grupa hobbystów z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii organizuje otwarte obserwacje największym teleskopem amatorskim w Polsce. Zaprezentowane będzie niezwykle ciekawe zjawisko zaćmienia Słońca na Jowiszu, czyli zakrycia części planety przez jeden z jego księżyców – Io. O ile pogoda dopisze, niesamowite widoki są gwarantowane! Prócz Jowisza planowany jest pokaz innych interesujących obiektów, m. in. Wielkiej Mgławicy w Orionie. Wydarzenie jest dla wszystkich ciekawych nieba, bez względu na wiek.

Zaćmienie Słońca na Jowiszu

Czego można się spodziewać przy obserwacji teleskopem? Jowisz w dużym powiększeniu prezentuje się znakomicie! Dokładnie widoczne są pasy chmur na jego powierzchni, przy dobrych warunkach obserwacyjnych z łatwością można zobaczyć ich kształty oraz słynną, Wielką Czerwoną Plamę. Już przez zwykłą lornetkę dobrze widoczne są 4 największe księżyce Jowisza, natomiast podczas obserwacji na Wałach Chrobrego będzie można zobaczyć je jako niewielkie tarczki. Wspomniany księżyc Io dokona przejścia przed tarczą planety, dzięki czemu zobaczymy cień rzucany na powierzchnię chmur planety.

Obserwacje zaćmienia Słońca na Jowiszu
Taras Wałów Chrobrego
2 marca, godz. 18:00
Organizator: PTMA Szczecin

Więcej informacji na Facebooku: https://www.facebook.com/szczecin.astronomia i na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/613568148730867/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz