Dworzec PKP: generalny remont czy kolejny lifting?

Jak donosi Radio Szczecin, latem przyszłego roku rozpocznie się remont szczecińskiego dworca PKP. Inwestycja ma kosztować 170 milionów złotych, czyli wydawałoby się – można za to zrobić naprawdę dużo. Jednak po przyjrzeniu się liście planowanych zadań, pojawiają się pewne wątpliwości…

Remont elewacji i wnętrza budynku dworcowego, wymiana nawierzchni na peronach, rozbudowa wiat, odnowiona kładka oraz tunel – takie są plany przedstawione przez PKP. Ani słowa jednak o planowanym wcześniej centrum przesiadkowym, wybudowaniu wygodnego dojścia na perony od strony pl. Zawiszy Czarnego i ul. Owocowej, czy modernizacji placu od strony ul. Kolumba. Wynika z tego,  że raczej nie możemy się spodziewać spektakularnej przebudowy, która zmieni nasz dworzec nie do poznania, tylko raczej kolejnego liftingu – dość drogiego liftingu, biorąc pod uwagę koszt inwestycji. 170 milionów złotych to ogromna kwota, przekraczająca koszt budowy nowej filharmonii (ok. 130 mln zł), hali widowiskowo-sportowej (ok. 140 mln zł) czy przebudowę ul. Struga (ok. 111 mln zł). Być może PKP nie zdradziły jeszcze wszystkich szczegółów inwestycji, być może zostaniemy pozytywnie zaskoczeni. Jednak na chwilę obecną mamy do czynienia ze zbyt wieloma uogólnieniami i niewiadomymi, więc trudno tutaj mówić o “generalnym remoncie”. Miejmy nadzieję, że już wkrótce PKP ujawni więcej szczegółów, przedstawi wizualizacje “nowego” dworca, dzięki czemu rozwieje wszelkie wątpliwości.

Połowa kwoty przeznaczonej na modernizację pochodzić będzie ze środków unijnych, resztę sfinansuje budżet państwa oraz PKP. Inwestycja ma zostać zakończona do końca 2015 roku. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz