Odsłonięcie tablicy poświęconej Helenie Majdaniec

W piątek, 12 lipca na kamienicy przy ul. Wielkopolskiej 29 zostanie uroczyście odsłonięta tablica poświęcona Helenie Majdaniec, która mieszkała tutaj w latach 1947-2002. Tablicę odsłonią członkowie rodziny piosenkarki. Kamienica znajduje się na szlaku “Niezwykli szczecinianie i ich kamienice”.

Początek wydarzenia o godz. 17.00, a w programie m.in.

– MISSPLUSSER jako Helenka.
– Zbigniew Włodarczyk i Wojciech Rapa zagrają największe przeboje z repertuaru Heleny Majdaniec. Zaśpiewa: Barbara Włodarczyk.
– Architekt dr Piotr Fiuk o śródmiejskich kamienicach.
– Sukienka, w której Helena Majdaniec wystąpiła na festiwalu w Sopocie.
– „Jesteś u Pani” i pokaz mody z lat 60. i 70.
– Pokój na zewnątrz. Meble z mieszkania rodziny Majdaniec.
– Teatrzyk kamienicowy. Prace plastyczne z warsztatów Katarzyny Pawlikowskiej.
– Dominika Florczak i Katarzyna Dobrowolska: naczelne dekoratorki naszych akcji.
– Pomysłodawca i organizator wydarzenia: Justyna Machnik.

Helena Majdaniec (1941 Mylsk – 2002 Szczecin) – królowa twista, najlepsza piosenkarka w historii Szczecina. Debiutowała w Studenckim Teatrzyku „Skrzat” w 1958 r. Cztery lata później, jako jedna z dwóch szczecinianek – obok Grażyny Rudeckiej – znalazła się w Złotej Dziesiątce I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Wykonała tam m.in. utwór Tańczące Eurydyki, nagrodzony w konkursie na piosenkę, spopularyzowany później przez Annę German.

Współpracowała z Czerwono-Czarnymi i Niebiesko-Czarnymi. Przy przebojach, takich jak Zakochani są wśród nas czy Jutro będzie dobry dzień, tańczyła cała Polska. W 1968 r. związała się z Paryżem, była gwiazdą rosyjskich kabaretów. Od początku lat dziewięćdziesiątych coraz częściej wracała do ukochanego Szczecina. Jej imię nosi szczeciński Teatr Letni.

ul. Wielkopolska 29 (Deutsche Straße 29)
Budowa: 1896–1897. Projekt: Eduard Carl.

Na parterze w latach 1947–2002 znajdowało się mieszkanie Heleny Majdaniec.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz