Wielka żółta pieczątka przed Urzędem Miasta

Reklama

Na placu Armii Krajowej przed szczecińskim Urzędem Miasta pojawiła się niezwykła rzeźba – ogromna żółta pieczęć wykonana z profili stalowych, blachy i prętów.

Reklama

Praca nosi tytuł „TAJ-WAJ-NIE”. Jest to dzieło szczecińskich artystów nagrodzone podczas międzynarodowego konkursu „Rozdroża Wolności w przestrzeni naszego miasta”. Autorami rzeźby są szczecinianie – architekt Wojciech Gołębiowski i dr hab. artysta rzeźbiarz Jerzy T. Lipczyński. Rzeźba ma 2,7 m wysokości i około 4m długości, całość waży 700 kilogramów.

Niezwykła forma pracy sprawiła, że autorzy zdobyli trzecią nagrodę w tym prestiżowym konkursie. Już po zdobyciu nagrody, twórcy rzeźby zaproponowali, jej ekspozycję przed Urzędem Miasta.

Według autorów idea pracy odnosi się do tego, że pieczęcią są opatrzone instrukcje, formularze, zapytania, a także decyzje, wyroki, protokoły, zgody. Czyli wszystko to, co zawiera w sobie pytania o poczucie wolności, to czego nam wolno a czego nie. Pieczęć zawiera swój „pozytyw” i „negatyw”, ale także nieokreślenie, niepewność tego co wynika z jej „odbicia”. Poprzez taką formę rzeźby artyści chcą zadawać pytania i obrazować emocje, które towarzyszą przy załatwianiu m.in. „spraw urzędowych”. Dzieło ma jednak szerszy kontekst. Odwołuje się do codzienności. Zdaje się pytać: Działać jawnie czy tajnie? Otwarcie i szczerze prezentować swoje zdanie czy odpowiednio je spreparować? I sugerować odpowiedź, iż każdy aspekt naszego życia ma swoją stronę jawną i tę ukrytą.

Rzeźbę można oglądać do końca czerwca.

 
Reklama
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Komentarze

Dodaj komentarz

*