Co powstanie w dawnym kinie Kosmos?

Kino Kosmos zakończyło swoją działalność blisko dekadę temu. Dokładnie 31 lipca 2003 roku odbył się tam ostatni seans filmowy. Od tamtej pory budynek stoi i niszczeje, ale jest szansa, że wreszcie to się zmieni.

Obecnie zaprojektowany przez Andrzeja Korzeniewskiego i wybudowany w 1959 r. budynek znajduje się w rękach firmy Mark Invest, która planuje zmienić jego oblicze i przeznaczenie. Jak informuje Radio Szczecin, został już złożony wniosek o pozwolenie na budowę, która ma rozpocząć się niezwłocznie po jego otrzymaniu. Przed budynkiem dawnego kina ma powstać budynek biurowo-handlowo-usługowy, nawiązujący formą do okolicznych kamienic, a były “Kosmos” ma zostać wyremontowany i stać się jego częścią.

Koszt planowanej inwestycji to 22 miliony zł, prace mają zakończyć się w 2015 roku.

Tak kino Kosmos wyglądało w latach swojej największej świetności:

Tak wygląda obecnie – opuszczone, zaniedbane, w stanie skrajnej ruiny:

Jest to już kolejne podejście do modernizacji dawnego kina. Przez ostatnie lata pojawiało się wiele koncepcji zagospodarowania budynku. Miało tam się mieścić m.in. centrum handlowe, kasyno gry, a nawet była mowa o dyskoncie spożywczym. Ze względu na mieszczącą się na jego frontowej ścianie mozaikę, obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, co wyklucza jego zburzenie. Miejmy więc nadzieję, że trwająca dziesięć lat zła passa wreszcie się skończy, a szczecinian “kultowe” miejsce ponownie zacznie tętnić życiem.

Zdjęcia: G. Kluczyński / sedina.pl
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz