Wiosenna wyprawa nad jezioro Świdwie

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że całkiem niedaleko od Szczecina znajduje się miejsce, w którym możemy zapomnieć od miejskiego zgiełku, wyciszyć się i zrelaksować się w otoczeniu pięknej przyrody.

Jezioro Świdwie o powierzchni około 890 hektarów położone jest na Równinie Polickiej na skraju Puszczy Wkrzańskiej. Przepływa przez nie rzeka Gunica. Jezioro wchodzi w skład rezerwatu przyrody Świdwie – jednego z najciekawszych rezerwatów ornitologicznych w Europie.

Rezerwat Ptactwa Świdwie jest unikatowym w skali europejskiej rezerwat ptactwa wodnego i błotnego. Obejmuje jezioro Świdwie i podmokłe tereny znajdujące się wokół niego, do których zaliczają się bagniska, torfowiska niskie i trzcinowiska. Znajduje się tutaj wiele gatunków ptaków, m.in.  żurawie, wilgi, błotniaki, strumieniówki, derkacze, gęsi, bataliony, chruściele i wiele innych. W okresie lęgowym przebywa tutaj ponad 160 gatunków ptaków. Znajduje się tutaj również terytorium łowieckie bielika. Świdwie jest także ważnym żerowiskiem i miejscem odpoczynku ptaków na trasie ich wędrówek.

Rezerwat jest węzłem szlaków turystycznych. Spotykają się tutaj:

  • rowerowy szlak rowerowy czerwony Szlak “Puszcza Wkrzańska”
  • rowerowy szlak rowerowy czarny Szlak Parków i Pomników Przyrody.
  • pieszy szlak turystyczny czerwony Szlak Puszczy Wkrzańskiej im. Stefana „Taty” Kaczmarka

Jezioro Świdwie jest popularnym celem wycieczek rowerowych. Od pętli tramwajowej na Głębokim trzeba pokonać dystans około 20 kilometrów, co w przypadku wyprawy rowerem potrwa około godzinę. Trasa jest dość wygodna i bezpieczna, gdyż większą jej część pokonamy wydzieloną drogą dla rowerów ciągnącą się wzdłuż szosy prowadzącej w kierunku Polic. W Tanowie odbijamy w lewo, w kierunku Dobieszczyna i dojeżdżamy do wsi Podbrzezie, gdzie skręcamy w lewo i boczną drogą wśród łąk dojeżdżamy nad jezioro, gdzie znajduje się punkt widokowy, a także miejsce, w którym można odpocząć i zrobić piknik.

 
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz