Dawny Szczecin i Kołobrzeg w grafice Andrzeja Forysia w Café 22

Reklama

W środę, 6 marca w Café 22 odbędzie się wernisaż wystawy grafik ukazujących wygląd dawnego Szczecina i Kołobrzegu w wykonaniu Andrzeja Forysia.

Reklama

Andrzej Foryś to artysta plastyk oraz architekt wnętrz. Urodził się w 1936 roku w Krakowie, gdzie ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz ASP, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Specjalizacja: projektowanie wnętrz, rzeźba, sztuka przemysłowa. Jest nauczycielem w Liceum Plastycznym oraz Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie.

Ma na swoim koncie wiele wystaw oraz liczne nagrody w konkursach m.in.: I miejsce w konkursie „Piękne Wnętrze” za zespołowy projekt wnętrza Książnicy Pomorskiej w Szczecinie (2000 r.) czy wnętrze roku 2001 w konkursie „Piękne Wnętrze” za projekt kawiarni „Cafe Praha” w Szczecinie. Z jego innych realizacji plastycznych można wymienić: projektowanie scenografii i kostiumów, liczne projekty i realizacje witraży, metaloplastyka, reklamy handlowe, znaki graficzne, plakaty. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Szczecinie, Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie, Gminie Miasta Szczecin, Akademii Morskiej w Szczecinie, a także w zbiorach prywatnych: w Austrii, Francji, Niemczech, Norwegii, Szwecji, USA, Włoszech i Polsce.

Andrzej Foryś jest członkiem Wojewódzkiej Rady Plastyki, od 1960 r. członkiem zwyczajnym ZPAP i rzeczywistym SARP, od 2005 członkiem Stowarzyszenia Bratniej Pomocy „Odd Fellows”. W latach 1980-88 był prezesem Klubu „13 MUZ”, a w 2006-2007 Prezesem Szczecińskiego Okręgu ZPAP. Od 1981 jest rzeczoznawcą w specjalnościach oceny dzieł sztuki współczesnej w zakresie: arch. wnętrz i wystawiennictwa.

W jego dorobku można znaleźć wiele odznaczeń: w 1978 r. otrzymał „Złoty Krzyż Zasługi”, natomiast w 2004 r. nagrodę indywidualną II stopnia Dyrektora CEA za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce, odznakę „Gryfa Pomorskiego”, medal Towarzystwa Przyjaciół Szczecina w służbie miastu, odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, Medal „40-lecia” oraz srebrny medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”.

W trakcie wystawy będzie można zobaczyć prace graficzne artysty przedstawiające wygląd starego Szczecina i Kołobrzegu, nie tylko poszczególnych budynków, lecz także rozległe panoramy. Wernisaż odbędzie się o godz. 18.00. Wystawę w Café 22 będzie można obejrzeć do końca marca, wstęp jest bezpłatny.

Café 22, Pl. Rodła 8, www.cafe22.pl 

Reklama
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Komentarze

Dodaj komentarz