O przyszłości stoczni w Galaktyce Pomerania

O przyszłości Stoczni Szczecińskiej będzie mowa w środę, 30 stycznia w programie Galaktyka Pomerania, którego gośćmi będą radni sejmiku wojewódzkiego.

Na temat terenów postoczniowych napisano i powiedziano już wiele, jednak od momentu upadku zakładu zmieniło się tutaj niewiele. Dotychczas najbardziej widoczną i najbardziej dyskutowaną zmianą na terenie dawnej stoczni było… powstanie sklepu “Biedronka” u zbiegu ulic Ludowej i Stalmacha w listopadzie ubiegłego roku. Okolicznym mieszkańcom pomysł się spodobał. Innego zdania byli jednak m.in. przedstawiciele związków zawodowych czy politycy PiS, którzy wybudowanie sklepu określili mianem “profanacji”, a zakupy w nowym sklepie nazwali “tańcem na grobie”.

Odnośnie planów na przyszłość, było ich już wiele, jednak nie doczekały się realizacji. Powstała m.in. koncepcja stworzenia w tym miejscu centrum targowo-wystawienniczego. Był również również pomysł stworzenia tutaj parku naukowo-technologicznego na wzór tego przy ul. Niemierzyńskiej. Pojawiły się również głosy przemawiające za przekształceniem dawnych zabudowań przemysłowych w lofty, dzięki czemu tereny postoczniowe stałyby się nowoczesnym i jedynym w swoim rodzaju miejscem do mieszkania.

Wciąż otwartą pozostaje kwestia, czy w 2013 roku tereny postoczniowe to wciąż miejsce na przemysł okrętowy, zwłaszcza w obliczu dużej konkurencji – zarówno w Azji, jak i w Europie. Wymagałoby to stworzenia nowego zakładu niemalże od podstaw, co z kolei niesie za sobą ogromne nakłady finansowe i wiąże się z dużym ryzykiem.

Obecnie właścicielem terenu i podmiotem, do którego należą ostateczne decyzje, jest Towarzystwo Finansowe Silesia, którego prezes, Mariusz Kolwas zapewniał podczas wtorkowej sesji rady miasta i sejmiku województwa, że trwają rozmowy z potencjalnymi dużymi inwestorami zainteresowanymi prowadzeniem działalności na terenach stoczniowych. Prezes Silesii mówił też o planach budowy specjalistycznych statków, elementów stalowych i morskich elektrowni wiatrowych, a także, w razie niepowodzenia, stworzenia w tym miejscu parku przemysłowego, w którego skład weszłyby firmy już działające na terenie stoczni.

Początek programu o godz. 17.30 na antenie Telewizji Pomerania.


Uwaga!

Wspólnie z gospodarzami programu Galaktyka Pomerania zapraszamy Was do dyskusji. Prosimy o Wasze opinie, spostrzeżenia lub zadać pytania dotyczące przyszłości stoczni, na które znajdziecie odpowiedź w programie.

Przesyłajcie je na adres szczecin(at)blogx.pl lub umieszczajcie w komentarzach poniżej. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz