digital_ia.13 – program

Reklama

Już po raz piąty w Szczecinie, w dniach 25-27 stycznia, podczas Festiwalu Sztuki Digitalnej digital_ia.13 uczestnicy, widzowie, współtwórcy, artyści i teoretycy będą mogli aktywnie uczestniczyć w wydarzeniu, w którym sztuka nowych mediów pokaże swoje rozmaite oblicza.

Reklama

Tematem przewodnim tej edycji digital_iów będzie bio art – jeden z najnowszych trendów
w sztuce współczesnej wyrastający z zainteresowania artystów naukami przyrodniczymi – biologią, biotechnologią oraz szerzej związkami sztuki z nauką. Pionierzy sztuki biologicznej – Eduardo Kac, Stelarc, SymbioticA – na nowo pragną zdefiniować czym obecnie jest działalność artystów pracujących z żywymi lub „pół-żywymi” materiami. Konsekwencje tych eksperymentów budzą rozmaite wątpliwości i obawy, ale to właśnie artyści mogą i powinni uczestniczyć w debatach dotyczących konsekwencji tworzenia sztucznego życia, genetyki, kultur tkankowych, DNA czy też organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO).

Prezentacja tego rodzaju działań artystów jest niezmiernie trudna. Często prace takie są znane tylko w postaci dokumentacji – „sławny” królik Alba zmodyfikowany genetycznie przez Eduardo Kaca nigdy nie został pokazany publicznie. W ramach digital_iów zaprezentowane zostaną prace wykorzystujące żywe organizmy: instalacja Matthijsa Munninka Microscopic Opera oraz projekt BIOS I ZOE Michała Brzezińskiego, który ukazuje  współdziałanie rośliny i komputera. Gardenia ogrodowa przestaje być zwykłą ozdobą okiennych parapetów. Zmienia się w istotę odczuwającą i emitującą specyficzne dźwięki. Prezentowane będzie, także wizualizacja efektu przekształcenia fragmentu DNA wirusa grypy do postaci kodu 0-1, a następnie przetransformowania rezultatu tego działania w ciąg liczb od 0 do 1000, co posłużyło dalej do wygenerowania dźwięku. Jest to jest metafora napastliwości z jaką jesteśmy bombardowani codziennie treściami generowanymi przez media. Chaos, który przez to zostaje wprowadzony do naszego życia, jest niemniej destrukcyjny dla naszych organizmów niż wirus grypy.

Tym prezentacjom towarzyszyć będzie panel dyskusyjny, podczas którego znawcy sztuki biologicznej i postbiologicznej, podejmą temat: Bio art oraz sztuka technonaukowa w czasach posthumianizmu i transhumanizmu. W trakcie spotkania  zaprezentowane zostaną autorskie spojrzenia na sztukę, czerpiącą swe inspiracje z obszaru (post)biologicznych impulsów naukowych i technologicznych, wykorzystywanych przez artystów. Bio art, sztuka transgeniczna, sztuka genetyczna, czyli wszystkie te eksperymenty, które korzystają z biologii i biotechnologii, będą stanowić szerokie pole odniesień dla prezentowanych wystąpień. Ale nie tylko ten zespół zagadnień pojawi się w dyskusji, bowiem  wymienione wcześniej obszary sztuki i badań naukowych (wzajemnie się przenikających) zostaną skonfrontowane z działaniami i eksperymentami z obszaru sztuki technonaukowej. Te koncepty i rozpoznania teoretyczne wpisane zostaną w szeroką perspektywę współczesnego posthumanizmu i transhumanizmu. To wiodące dziś zagadnienia nie tylko działań artystów, ale też refleksji teoretyków sztuki oraz kultury badających przemiany współczesnego świata, determinowane przez rozwój nowych technologii medialnych, poszukiwań naukowych, artystycznych oraz humanistycznych. W centrum swoich zainteresowań stawiają one kwestie pytań o to, kim dziś, jako ludzie, jesteśmy w kontaktach ze światem technologii informatycznych oraz biotechnologii.

moderator, dr hab. Piotr Zawojski (Uniwersytet Śląski, Katowice)

Program digital_ia.13

Wtorek 22.01.
Soxels warsztaty multimedialne

Środa  23.01.
Soxels warsztaty multimedialne

Czwartek 24.01.
Soxels warsztaty multimedialne

Piątek 25.01
Soxels warsztaty multimedialne

19.13.Otwarcie Festiwalu/ otwarcie wystaw:
bio-tiful-art.!, interactive junior space, digital_art_now
19.43 Palacz /Tomka Wlażlaka / Wernisaż Galeria Elefunk/ poziom -1
20.13 Soxsels prezentacja powarsztatowa /poziom1
21.13 Noise to Silenie/ Anna Nacher&Marek Styczyński/ koncert/ poziom1
22.13  Affective Cinema Michał Brzeziński / projekt audiowizualny/poziom 1
23.13  Nonstate /Maciej Ożóg & Bartłomiej Kuźniak/ projekt audiowizualny /poziom1
00.00 after_digital_ia/ Elefunk the Club
00.00 zamknięcie wystaw

Sobota 26.01.

15.13 Panel dyskusyjny: Bio art oraz sztuka technonaukowa w czasach posthumianizmu
i transhumanizmu/ Piotr Zawojski, Monika Bakke, Anna Nacher Sidey Myoo  Maciej Ożóg /

17.13. Artist talk / Piotr Zawojski, Matthew Gardinerem, Evelina Domnitch, Dmitrija Gelfand, Matthijs Munnink, Michała Brzezińskiego, Piotr Zawojski, Tomasz Wlażlaka /
21.13. Skinny Patrini/ koncert
23.13 Őszibarack/koncert
24.00  after_digital_ia/ Elefunk the Club
1.13.wystawy czynne 12.00-23.00

Niedziela 27.01.

digital(dot)kids – pierwsza odsłona kampanii „Przepraszam! Tworzę się”

10.00 – 20.00 otwarcie wystawy interactive junior space (inside the box, piksele, digibooks, digiwall)
10.00 – 11.30  „Mały Konstruktor” warsztaty z robotyki dla dzieci (7 – 9 lat), prowadzenie eduROBOT
11.00 – 17.00 „Zostań Małym bioARTowcem” – zabawa ze świecącymi bakteriami z hodowli Koła Naukowego Biotechnologiczno – Mikrobiologicznego  Uniwersytetu Łódzkiego
11.45  „Przepraszam! Tworzę się.” start kampanii społeczno – artystycznej, w ramach której odbywa się digital(dot)kids
12.00 – 13.30 „Robot Artysta” warsztaty z robotyki dla dzieci (9 – 13 lat), prowadzenie eduROBOT
12.00 – 15.00  oprowadzanie  dzieci po digitaliowych wystawach
(zbieramy się  przy foyer o pełnych godzinach w 15 osobowej grupie)
14.00 – 15.30 „Robot Artysta” – warsztaty z robotyki dla dzieci (9 – 13 lat), prowadzenie eduROBOT
16.00 -17.00 „Robot Rysownik” – prezentacja robotów wykonanych przez dzieci podczas warsztatów oraz wspólne rysowanie z robotami (spotkanie otwarte)
17.00 – 18.00 ANIME 4 KIDS – prezentacja filmów animowanych Dziecięcej Wytwórni Filmowej oraz filmów nagrodzonych w Ogólnopolskim Przeglądzie i Konkursie Małych Form Filmowych Dzieci i Młodzieży DIGITALIA

 

Reklama
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Komentarze

Dodaj komentarz

*