Rusza budowa nowej kamienicy przy ul. Krzywoustego – wizualizacje

Zaniedbany pusty plac przy ul. Krzywoustego za rok będzie wyglądał zupełnie inaczej. Rusza budowa nowej kamienicy, która zastąpi straszącą od wielu miesięcy szczerbę po wyburzonym “tymczasowym” pawilonie, który stanął w miejscu przedwojennej kamienicy.

Przez wiele lat przy ul. Krzywoustego 14 znajdował się pawilon, w którym w czasach PRL mieścił się Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, sklep filatelistyczny, sklep z płytami oraz biuro podróży “Orbis”. W latach 90. był tutaj salon telekomunikacyjny, sklepik z prasą, sklep z ubraniami, najemcy zmieniali się średnio co kilka miesięcy, aż w końcu na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku pawilon wyburzono.

Podobny pawilon, który pod koniec lat 90. przeszedł mały lifting, stoi do dziś na sąsiedniej działce. Przed laty mieściły się w nim salony piękności “Pollena”, obecnie funkcjonuje w nim popularny “Bar Rab”.

Przez wiele miesięcy pusty zaśmiecony plac straszył ogrodzeniem z blachy falistej. Na chwilę pojawiła się tam również budka z fast-foodem, ale nie przetrwała tam zbyt długo – najprawdopodobniej dlatego, że swoim wyglądem odstraszała nawet najbardziej głodnych klientów, dla których dużo ciekawszym miejscem był znajdujący się kilkadziesiąt metrów dalej stary sprawdzony “Bar Rab”. Ostatecznie na przełomie 2012 i 2013 roku na plac wkroczyli pracownicy budowlani.

Obecnie trwają prace rozbiórkowe pozostałości zasypanych piwnic. Następnie ruszy budowa obiektu. Według zapowiedzi, kamienica zaprojektowana przez szczecińską firmę ArchiCe powstanie w ciągu najbliższych miesięcy i będzie prezentowała się następująco:

Dzięki podświetleniu, w nocy budynek zyska zupełnie nowe oblicze:

Wizualizacje dzięki uprzejmości firmy ArchiCe.

Charakterystyka obiektu

Inwestorem budowy kamienicy przy ulicy B. Krzywoustego 14 w Szczecinie jest firma Best Home Sp. z o.o.

Kamienica przy ulicy B. Krzywoustego 14 w Szczecinie to budynek mieszkalno – usługowy o kubaturze ok. 9340 m3; 6 kondygnacjach naziemnych i jednej podziemnej. Powierzchnia całkowita obiektu to ok. 2449 m2. W parterze przewidziano 2 lokale usługowe, a na pozostałych kondygnacjach lokale mieszkalne.

W strefie wejścia zastosowano szklenie fasadowe na całej wysokości budynku co pozwoliło na wprowadzenie windy panoramicznej (z przeszkloną ścianą), która umożliwi korzystającemu wgląd na ulicę B. Krzywoustego i kamienice po przeciwnej stronie ulicy.

Minimalistyczna forma obiektu została wkomponowana w istniejącą zabudowę ulicy B. Krzywoustego zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy. Inspiracji szukano w nowoczesnych elewacjach o prostej i czystej formie architektonicznej, gdyż przyjęto zasadę uszanowania otaczającej historycznej zabudowy zgodnie z zasadą wyeksponowania jej przez kontrast z nowopowstającą bryłą. Projektowane elementy wykończeniowe elewacji to kamień, szkło barwione oraz blachy perforowane – całość oszczędna w formie i podkreślona szlachetnymi materiałami oraz iluminacją świetlną.

Podsumowanie

Po pierwszych publikacjach wizualizacji kamienicy (trochę odmiennych od powyższych) wśród szczecińskich internautów pojawiły się już komentarze, że to “bieda projekt”, budynek jest szary i ponury, zbyt prosty, a nawet że przypomina PRLowski blok. Niestety życie już pokazało, że czasem lepiej postawić na prostotę i subtelną elegancję, niż przesadne zdobienia. Wystarczy zestawić nową różowo-żółtą kamienicę w miejscu dawnej “Barbary” i Kamienicę Nova przy pl. Dziecka. Która wypada lepiej w tym zestawieniu? Na szczęście wszystko wskazuje na to, że inwestycja przy ul. Krzywoustego 14 zmierza w dobrym kierunku. Efekty poznamy niebawem…

Zdjęcia: G. Kluczyński, Google Street View, Szczecin GIS
Wizualizacje: ArchiCe (dawniej ArchiCo), ul. Garncarska 5, 70-377 Szczecin
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz