Blogi miejskie umierają… czy aby na pewno?

“Blogi miejskie umierają” – z taką między innymi opinią spotkaliśmy się podczas poniedziałkowej audycji Polskiego Radia Szczecin “Trącić Myszką”, poświęconej blogowaniu w Szczecinie.

Gośćmi redaktora Jarosława Daleckiego byli przedstawiciele Urzędu Miasta: Magdalena Strózik, Natalia Andruczyk, Robert Grabowski z Biura Komunikacji Społecznej i Marketingowej oraz Paweł Krzych reprezentujący SzczecinBlog.pl oraz moja skromna osoba (Grzegorz Kluczyński). Podczas dwugodzinnej audycji realizowanej na żywo poruszyliśmy wiele zagadnień związanych z szeroko pojętym blogowaniem, a przede wszystkim blogowaniem w Szczecinie, inicjatywie Szczecin Aloud i związanym z nią konkursem na redaktorów bloga oraz ubiegłotygodniowym seminarium poświęconego blogowaniu.

Od lewej: Magdalena Struzik i Natalia Andruczyk (UM Szczecin) - fot. Paweł Krzych
Od lewej: Magdalena Struzik i Natalia Andruczyk (UM Szczecin)
Od lewej: Robert Grabowski (UM Szczecin), Paweł Krzych (SzczecinBlog), Grzegorz Kluczyński (Szczecin nie jest wioską z tramwajami)
Od lewej: Robert Grabowski (UM Szczecin), Paweł Krzych (SzczecinBlog), Grzegorz Kluczyński (Szczecin nie jest wioską z tramwajami)

Audycji towarzyszył czat, na którym internauci na bieżąco mogli komentować to, co działo się w studiu. Wśród wypowiedzi znalazły się zarówno te pozytywne – pochwalające naszą pracę, jak i również negatywne – dające motywację do zmian i niestety typowo “hejterskie” – negujące wszystko dla zasady “nie, bo nie”. Pojawiały się również pytania, na które staraliśmy się – w miarę możliwości i czasu – na bieżąco odpowiadać.

Jeden z uczestników czata stwierdził, iż blogi miejskie umierają. Gdyby tak było, czy istniałby sens powstawania tych wszystkich wpisów, które powstały na przestrzeni ostatnich dwóch lat? Nie tylko statystyki, ale także rzeczywistość jasno wskazują, że są one czytane przez internautów – ludzie interesują się tym, co dzieje się w mieście, poznają historię różnych miejsc w Szczecinie, o których często trudno znaleźć jakiekolwiek informacje w oficjalnych przewodnikach. O tym, że miejskie blogowanie ma się dość dobrze, może również świadczyć zainteresowanie konferencją w Multikinie i konkursem Szczecin Aloud, na który wpłynęło wiele wartościowych prac (ogłoszenie wyników już wkrótce).

Ważną kwestią poruszoną podczas audycji było subiektywne spojrzenie na świat oczami blogera. Otóż blogi różnią się od tradycyjnych mediów tym, że prezentowane są tam subiektywne opinie autorów, do których każdy może się odnieść, skomentować, przedstawić swoje racje, a może nawet przekonać autora do zmiany punktu widzenia. Wymiana argumentów jest przecież jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym sposobem na wyciągnięcie pewnych wniosków i znalezienia rozwiązania w problematycznych, a często bywa, że kontrowersyjnych sytuacjach. Swoją drogą, kwestia obiektywnej/subiektywnej opinii w Internecie to świetny temat na odrębną audycję.

Słuchacze mieli również możliwość wzięcia udziału w konkursach i otrzymania nagród. Wszyscy byliśmy miło zaskoczeni, że brali w nim udział mieszkańcy spoza Szczecina (m.in. Łodź i Aleksandrów Kujawski). Może to świadczyć o tym, że zainteresowanie sprawami naszego miasta sięga dalego poza jego granice.

Podczas całej audycji w studiu panowała bardzo miła atmosfera. Dzięki panu Jarosławowi, który swoim profesjonalnym podejściem przepędził z nas jakąkolwiek tremę związaną z publicznym występem na żywo, a także naszym pozytywnym nastawieniem i dobrymi humorami, mogliśmy poczuć się tak, jakbyśmy spotkali się w pubie przy kufelku dobrego piwa, a nie w profesjonalnym studiu radiowym podczas audycji, która swoim zasięgiem dociera do wielu tysięcy słuchaczy w regionie, a za pośrednictwem Internetu do najbardziej odległych miejsc na kuli ziemskiej.

Jak widać na załączonym obrazku - nastroje dopisały, a trema nie zjadła
Jak widać na załączonym obrazku - nastroje dopisały, a trema nie zjadła

Wszyscy, którzy nie mieli okazji posłuchać wczorajszej audycji, będą mieli wkrótce możliwość pobrania jej ze strony www.radioszczecin.pl/myszka.

Ze swojej strony chciałbym bardzo podziękować panu redaktorowi, uczestnikom spotkania przy mikrofonie oraz radiosłuchaczom za miło spędzony wieczór i jednocześnie zapewnić wszystkich, że blogi miejskie jednak nie umierają i mają się naprawdę świetnie.

Grzegorz Kluczyński

Zdjęcia: Paweł Krzych – SzczecinBlog.pl
[Głosów:0    Średnia:0/5]

One Response

  1. Myszki słuchają zawsze osoby spoza Szczecina. Podjaraliście się tym jak mewki w czasie okresu!

Dodaj komentarz