Tajemniczy zabytkowy mur w centrum Szczecina

O jego istnieniu wiedzą nieliczni. Schowany w głębi kwartału budynków, od blisko 100 lat będący jedynie pozostałością XVIII-wiecznego budynku, nie doczekał się rozbiórki, ani też nie znalazł się na trasie żadnego szlaku turystycznego. Wiadomo jedynie, że ten budynek nazywano więzieniem, choć tak naprawdę nie wiadomo, co się w nim mieściło.

Kilkumetrowej wysokości, solidny mur na kamienno-ceglanym fundamencie był najprawdopodobniej częścią jakiegoś magazynu lub spichlerza, który został zbudowany w XVIII wieku. Budynek został zniszczony (prawdopodobnie wskutek pożaru) przed 1914 rokiem. W okresie międzywojennym planowano jego odbudowę, jednak do tego nie doszło, mur przetrwał II wojnę światową i stoi tam do dziś, w kącie pustego podwórka pomiędzy ul. Wyszyńskiego i Podgórną, zaniedbany, zarośnięty drzewami i krzakami. Jego fragment można zobaczyć również od strony podwórka kamienicy przy ul. Podgórnej 63, w której mieści się m.in. klub Patio.

Szkoda, że jeden z nielicznych autentycznych zabytkowych obiektów szczecińskiego Starego Miasta, znajdujący się w bliskim sąsiedztwie katedry i pozostałości średniowiecznych murów miejskich przez tyle lat nie doczekał się chociaż tabliczki, na której znalazłyby się informacje o jego historii.

 
[Głosów:0    Średnia:0/5]

One Response

  1. Kiedyś gdzieś czytałem co tam było. Po drugie szkoda tez zabytkowego muru obronnego na ulicy Podgórnej na samym dole. Niby na szlaku turystyczny a zaniedbany, że aż się płakać chce !

Dodaj komentarz