Tak może wyglądać centrum Szczecina – wideo, wizualizacje

Reklama

Fontanna, zieleń, kafejki, ograniczony do niezbędnego minimum ruch samochodowy – tak kilka lat temu w zamierzeniach władz miasta miały wyglądać okolice pl. Zamenhofa. “Deptak gwiaździsty” miał stanowić kulturalno-gastronomiczno-rozrywkowe centrum Szczecina, w otoczeniu zabytkowych XIX-wiecznych kamienic, przyjazne miejsce dla mieszkańców i turystów. Plany zostały zrealizowane jedynie w formie deptaku Bogusława, reszta zaginęła w urzędniczych szufladach. Jednak pomysł wciąż żyje w sercach i umysłach szczecinian, którym zależy na losach miasta.

Reklama

2 lata temu w głowach członków Stowarzyszenia Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina pojawiła się koncepcja stworzenia na odcinku ul. Rayskiego pomiędzy pl. Zamenhofa i Grunwaldzkim kontynuacji deptaku Bogusława. Nie był to pomysł nowy, ponieważ w pierwotnych zamierzeniach w tym miejscu miała istnieć strefa piesza z kafejkami, ławkami, zielenią. Próby przekonania urzędników niestety nie zakończyły się sukcesem, jednak w ramach kompromisu wypracowanego przez SENS i Stowarzyszenie Rowerowy Szczecin na ul. Rayskiego zmieniono organizację ruchu, w wyniku czego powstał kontrapas rowerowy, a parkujące dotychczas na chodnikach samochody przeniesiono na jezdnię – teoretycznie, ponieważ kierowcy nadal zastawiają chodniki pomimo wyznaczonych miejsc na jezdni.

W związku z postępującym łamaniem przepisów i nieefektywnymi działaniami ze strony straży miejskiej i policji powstał więc pomysł, aby na ul. Rayskiego pojawiły się elementy małej architektury uniemożliwiające wjeżdżanie samochodami na chodnik w postaci m.in. donic z drzewami. Takie rozwiązanie mogłoby korzystnie wpłynąć nie tylko na estetykę, ale również komfort mieszkańców i przechodniów, ograniczając uliczny hałas i stężenie spalin. Decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta, jednak rozmowy wciąż trwają.

W nawiązaniu do nieco zapomnianej już koncepcji deptaku gwiaździstego, w stowarzyszeniu SENS powstała inna – mająca na celu uspokojenie ruchu samochodowego w okolicach pl. Zamenhofa i przekształcenia tego miejsca w strefę przyjazną dla szczecinian i turystów – z fontanną umieszczoną na środku placu, ławkami, stojakami i drogami dla rowerów i zielenią, której bardzo brakuje w tej części Szczecina. Została ona przygotowana w ramach opracowanego przez SENS kompleksowego programu rewitalizacji skupionego wokół zmian estetyczno-funkcjonalnych w Śródmieściu, pod nazwą “Jedna Ulica Rocznie”. Wraz z powstającą w kwartale ulic: Jagiellońskiej, Śląskiej, Obrońców Stalingradu i Bogusława tzw. Starówką Jagiellonów, zmiany w obrębie pl. Zamenhofa mogłyby stać się istotnym elementem rewitalizacji tej części miasta i w efekcie stworzyć prawdziwą przestrzeń miejską, którą znamy z wielu europejskich miast.

Tak wygląda obecnie pl. Zamenhofa:

…a tak może wyglądać za kilka lat:

Ulica Rayskiego obecnie:

…i kiedyś w przyszłości:

Więcej informacji na stronie SENS 

Reklama
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Komentarze

2 Responses

  1. Deptak ok, ale nie w tej koncepcji. Nie podoba mi się.

  2. Co z tego że mieszkańcy by tak chcieli

Dodaj komentarz