Most Wilhelma Meyera (Wilhelm Meyer Brücke)

Po wieloletniej przerwie Most Wilhelma Meyera (Wilhelm Meyer Brücke) znów stał się ciekawym punktem na trasie pieszych i rowerowych wycieczek po Puszczy Wkrzańskiej.

Most Wilhelma Meyera tak naprawdę jest wałem ziemnym znajdującym się nad strumieniem Leśna, około 2 km od Pilchowa. Pomimo wyraźnego napisu z nazwą mostu, miejsce to przez lata było uznawane za most Carla Friedriecha Meyera i tak też było oznaczane na mapach. Dopiero w 2010 roku przedstawiciele stowarzyszenia Nasze Wycieczki przedstawili materiały potwierdzające ponad wszelką wątpliwość, że most jest poświęcony urodzonemu w 1854 roku w Schwartau Wilhelmowi Meyerowi, który przez 44 lata mieszkał w Szczecinie i przez 30 lat był głównym architektem miasta. Zaprojektował m.in. Wały Chrobrego (Hakenterrasse) oraz wiele budynków użyteczności publicznej.

W 2010 roku stowarzyszenie Nasze Wycieczki we współpracy z Urzędem Miasta Szczecin, Muzeum Narodowym w Szczecinie i leśnikami z Leśniczówki Białej i Nadleśnictwa Trzebież rozpoczeli działania w celu rewitalizacji miejsca. Podniesiono kamień z napisem Wilhelm Meyer Brücke i następnie przewieziono go do Muzeum Narodowego, gdzie został poddany fachowej konserwacji i wyeksponowany w holu Muzeum na Wałach Chrobrego.

24 czerwca 2012 roku nastąpiło ponowne uroczyste otwarcie Mostu Wilhelma Meyera.

Zdjęcia: pepe
 
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz