Poranny spacer nad Jeziorkiem Słonecznym – zdjęcia

Jeszcze kilka lat temu wielu szczecinian nie znało jego nazwy. Jezioro Słoneczne znajdujące się u zbiegu ul. Ku Słońcu i ul. Derdowskiego przez lata miało opinię zaniedbanego, brudnego i cuchnącego bajora. Obecnie, po rewitalizacji jest to jedno z popularnych miejsc wypoczynku okolicznych mieszkańców.

Jezioro powstało w latach 30-tych XX wieku wskutek zmeliorowania okolicznych terenów przeznaczonych na cele budownictwa mieszkaniowego. Do 1945 roku nosiło nazwę Stau See.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że od lat 50-tych XX wieku funkcjonowała tutaj plaża miejska. Jednak wskutek zanieczyszczeń wpuszczanych do przepływającej przez jezioro rzeki Bukowej przez okolicznych mieszkańców i działkowców jezioro uległo degradacji i było wątpliwą “ozdobą” Gumieniec aż do początku XXI wieku.

Na środku jeziora znajduje się połączona z lądem za pomocą drewnianego mostu niewielka wyspa, nazywana Wyspą Miłości.

W roku 2010 jezioro zostało oczyszczone, a tereny wokół zagospodarowane. Wokół jeziora powstały alejki spacerowe, miejsca przeznaczone do wypoczynku i rekreacji, na wyspie stanęły dwa drewniane pawilony. Okolice jeziorka stały się popularnym miejscem spacerów, odpoczynku i rekreacji zarówno mieszkańców Gumieniec jak i innych – bardziej odległych dzielnic Szczecina.

Poniżej kilka zdjęć z porannego wiosennego spaceru, gdy okolica Jeziora Słonecznego budziła się ze snu i oczekiwała na przybycie pierwszych spacerowiczów.

 
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz