Poznajmy tajemnice szczecińskich kamienic!

Szczecińskie kamienice to coś, co towarzyszy nam – mieszkańcom niemalże od zawsze. Są stałym elementem miasta, wtopiły się w tło do tego stopnia, że prawie nie zwracamy na nie uwagi. Okazuje się, że wiele kamienic w szczecińskim  Śródmieściu kryje w sobie wiele tajemniczych i niesamowitych historii. Dlatego powstał pomysł, by je ujawnić.

Projekt „Kamienice Szczecina” to cyrkulacja treści wywodzącej się z architektury. To pokazanie relacji między budynkami a budynkami, ludźmi a budynkami, budynkami a przestrzenią. To prezentacja historii miasta poprzez historię pięknych (zawsze!) kamienic z XIX i XX w. Projekt powstał po to, aby wskazać inne – poza powszechnie znanymi, miejsca atrakcyjne historycznie i turystycznie.

Na początek nowy szlak turystyczny „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice”. Została opracowana mapa z opisami architektonicznymi kilkunastu kamienic w Śródmieściu i biogramami szczecinian okresu przed- i powojennego. Szczecin to miasto zamieszkiwane przez inspirujących ludzi, których rodowód był nie tylko polski. Lokatorzy podlegają zmianie. Kamienice też, ale to one z przełomu wieków XIX i XX wciąż trwają. I są ogromną wartością Szczecina.

Projekt jest samodzielną i niezależną inicjatywą kilku mieszkańców Szczecina. Tchnienie dał Adam „Łona” Zieliński. Opracowanie szlaku: Justyna Machnik, Małgorzata Wrzosek, Bartosz Morylewski, Paweł Knap.

Prezentacja projektu odbędzie się w czwartek, 29 marca o godz. 17.00 w Piwnicy Artystycznej “Loft Art” przy pl. Żołnierza Polskiego 5. Podczas spotkania usłyszymy przeboje Heleny Majdaniec z koncertu „Jutro będzie dobry dzień”. Pomysł: Piotr Huegel, opracowanie muzyczne i kierownictwo zespołu: Szymon Orłowski. Wystąpią: Magdalena Wilento – wokal, Krzysztof Zaborniak – gitara akustyczna, Szymon Orłowski – gitara basowa, Maciej Wróbel – perkusja.

Wstęp wolny.

Szlak „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice” wsparli: Urząd Miasta Szczecin, Archiwum Państwowe w Szczecinie, home.pl, Biuro Tłumaczeń Adler, Stowarzyszenie MiastoHolizm. Patronat: Magazyn Miłośników Szczecina „Szczeciner”. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz