TV cyfrowa w Szczecinie – już wkrótce nastąpi koniec analogowego nadawania

Zbliża się nieuchronnie moment, gdy analogowy sygnał telewizyjny w naszych telewizorach zostanie całkowicie zastąpiony cyfrowym. W Szczecinie nastąpi to najpóźniej w marcu 2013 roku, czyli już niedługo. Obecnie mamy już możliwość odbioru telewizji cyfrowej na terenie naszego miasta.

Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce, czyli zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową, jest jednym z najważniejszych projektów w sferze publicznej, łączącym zagadnienia społeczne, ekonomiczne i techniczne.

Analogowy sygnał telewizyjny ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy nie później niż 31 lipca 2013 roku. Oznacza to, że zostaną wyłączone nadajniki analogowe.

Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting–Terrestrial), naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny. W chwili obecnej coraz bardziej zauważalne stają się ograniczenia obecnie wykorzystywanych analogowych telewizyjnych systemów transmisyjnych, które w porównaniu do innych współczesnych cyfrowych systemów łączności radiowej, wykorzystują niewspółmiernie dużo zasobów częstotliwości.

Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi:

  • nadawanie większej liczby programów telewizyjnych,
  • poprawę jakości obrazu i dźwięku,
  • wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television),
  • równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego).

Niezbędne wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników cyfrowych służących do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie tych wymagań przygotowane na podstawie upoważnienia zawartego w art. 132 ust. 3 ustawy Prawo telekomunikacyjne. Powyższe rozporządzenie określa podstawowe parametry, jakie powinny spełniać odbiorniki telewizji cyfrowej, aby poprawnie odebrać i zdekodować sygnały wizji i fonii cyfrowego naziemnego sygnału telewizyjnego nadawanego z terytorium RP. Konsumenci planujący zakup takich odbiorników cyfrowych, powinni się upewnić, czy sprzęt spełnia wymagania określone w rozporządzeniu, które przewiduje m.in., że STB powinny zapewniać dla:

  • sygnału wizji obsługę formatu SDTV i HDTV kodowanych w systemie MPEG-4 część 10 (dokładniej H.264/AVC);
  • sygnału fonii obsługę formatów od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki aż do dźwięku dookólnego 5.1. kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II oraz AC-3 (Dolby Digital) i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

Oznacza to, że będziemy musieli dokonać pewnych zmian w sposobie odbioru telewizji. Większość obecnie produkowanych telewizorów posiada możliwość odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, w przypadku braku takiej możliwości konieczne będzie użycie dodatkowego urządzenia – tunera. Do odbioru darmowej telewizji cyfrowej, można będzie użyć m.in. tunerów szczecińskiej firmy Globo Multimedia – producenta odbiorników OPTICUM, które spełniają wszystkie wymogi Ministerstwa Infrastruktury, odnośnie cyfryzacji w Polsce. Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta: www.globo.com.pl 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz