Teatr Letni im. Heleny Majdaniec

Spacerując po Parku Kasprowicza lub jadąc ulicą Słowackiego trudno nie zauważyć ogromnego betonowego łuku górującego nad koronami drzew. Ta charakterystyczna budowla to jeden z elementów Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec – miejsca znanego chyba każdemu szczecinianinowi.

Teatr Letni im. Heleny Majdaniec w Szczecinie to jeden z największych i najpiękniejszych amfiteatrów w Polsce. Położony jest na naturalnej skarpie nad jeziorem Rusałka w Parku Kasprowicza. Na jego widowni mieści się 4 i pół tysiąca widzów. Jest to także największa scena w Szczecinie – o powierzchni 670 metrów kwadratowych. Szczeciński amfiteatr charakteryzuje się ciekawą architektoniczne formą i położeniem oraz jedną z najlepszych naturalnych akustyk w kraju.

Teatr Parkowy powstał w latach trzydziestych XX wieku. W latach 1974-1976 nad sceną wzniesiono potężny betonowy łuk, który stał się jednym z symboli Szczecina. W 2000 roku dokonano remontu sceny, podczas którego rozciągnięto dach nad pierwszymi rzędami widowni. Od tamtego czasu na terenie Teatru Letniego dokonano również modernizacji pomieszczeń dla artystów – wyremontowano garderoby i sale prób. Przebudowie uległa również toaleta dla widzów. W planach jest remont widowni oraz jej zadaszenie.

Dodatkowym atutem Teatru Letniego jest dynamicznie zmieniająca się iluminacja łuku i dachu, nadająca specyficznego klimatu temu miejscu w godzinach nocnych. Dzięki tej inwestycji Szczecin otrzymał główną nagrodę w XII edycji ogólnopolskiego konkursu na Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto 2009 roku.

Teatr Letni to jednak przede wszystkim artyści i wydarzenia kulturalne. To tutaj swoją karierę rozpoczynały takie sławy polskiej muzyki jak Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Karin Stanek czy Zdzisława Sośnicka. W latach 60-tych odbywał się tutaj bowiem słynny Festiwal Młodych Talentów. Jego kontynuacją jest odbywający się od 2007 roku Festiwal Młodych Talentów GRAMY.

W Teatrze Letnim odbywają się bardzo często koncerty, festyny, kabaretony oraz widowiska telewizyjne, np. transmitowany na żywo na antenie TVP2 Kabaretowy Klub Dwójki, który udowodnił, że nasz amfiteatr w niczym nie ustępuje takim znanym z telewizji miejscom jak amfoteatr w Opolu czy Opera Leśna w Sopocie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz